150. rocznica Powstania Styczniowego 1863 r. - czytaj więcej...

Kilkaset osób wzięło udział w patriotycznym koncercie, który odbył się w niedzielę 20 stycznia 2013 r. w Dworze Sarmata w Kozerach Nowych. Uroczystość została zorganizowana w związku ze 150. rocznicą Powstania Styczniowego. Wykonawca koncertu - Jacek Kowalski - nie tylko przypomniał piękne powstańcze teksty, ale także przedstawił wiele historycznych faktów związanych z tamtymi wydarzeniami.

Rocznica powstania przez część elit w Polsce traktowana jest po macoszemu. Sejm (PO oraz Ruch Palikota) długo opierał się przed przyjęciem uchwały oddającej hołd Powstańcom oraz uznającej 2013 r. za rok powstania styczniowego. W końcu, pod presją opinii publicznej, uchwałę podjęto, ale nie uznano roku 2013 za rok powstania. Większą odwagą wykazał się na szczęście Senat oraz litewski Sejm, który miał więcej odwagi, niż polski.

Tymczasem wiele środowisk patriotycznych w Polsce postanowiło zorganizować obchody tych niezwykle ważnych dla historii Polski wydarzeń, niezależnie od administracji państwowej i samorządowej. W całym kraju odbywają się koncerty, wystawy, odczyty. Także w Grodzisku Mazowieckim zostały zorganizowane obchody, których organizatorem jest Powiatowy Klub Historyczno-Dziennikarski z Grodziska Mazowieckiego. Klub tworzą: Paweł Kołkiewicz (przewodniczący), Iwona Stawicka-Matela, Małgorzata Podgórska-Paciorek, Edyta Żyła, Malwina Grabowska, Roman Ignasiak i Marcin Zawadzki.

Początkiem obchodów był niedzielny koncert. Pieśni powstańcze wykonał Jacek Kowalski, który wystąpił wspólnie z Henrykiem Kasperczakiem i Anną Śliwą. Koncert odbył się w nieprzypadkowym miejscu - Dworze Sarmata w Kozerach Nowych, koło Grodziska Mazowieckiego. Goście razem z Jackiem Kowalskim śpiewali pieśni (wszyscy otrzymali śpiewniki).

Na tym jednak obchody w Grodzisku Mazowieckim się nie kończą - dziś o godz. 16.30 rozpocznie się kolejna ich część. Zgromadzeni złożą wiązanki na grobie Jana Wolframa, burmistrza Grodziska Mazowieckiego z okresu powstania styczniowego - spotkanie o godz. 16.30 przy wejściu na cmentarz parafialny od strony ul. Radońskiej. Następnie odbędzie się Msza Święta w kościele św. Anny (godz. 17), a bezpośrednio po niej pokaz filmów dotyczących wydarzeń styczniowych w kawiarence parafialnej obok kościoła.

(na podstawie www.TuGrodzisk.pl)

Wystawa grafik Artura Grottgera dostępna dla przybyłych gości została przygotowana i udostępniona przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej 14 Pułku Strzelców Syberyjskich z Przasnysza

Kliknij na zdjęciu aby powiększyć...

*********************************

Facebook

***************

POWIATOWY KLUB HISTORYCZNO-DZIENNIKARSKI w GRODZISKU MAZ.

22 stycznia 2013 r. - odprawiona została w Grodzisku Maz. Msza Święta w kościele św. Anny o godz. 17.00 poświęcona bohaterom styczniowym. Po Mszy odbyła się projekcja dwóch filmów poświęconych rocznicy Powstania 1863 r.: ''Powstańcza rapsodia" oraz ''Romuald Traugutt" organizowana przez Akcję Katolicką. Przed Mszą o 16.30 udano się na grób Jana Wolframa, burmistrza Grodziska Mazowieckiego z okresu Powstania Styczniowego, który za pomoc powstańcom został zesłany na Syberię. Fundacja Ochrony Prawnej-Inicjatyw Społecznych OPIS Edyty Żyły w tym roku przeprowadzi renowację jego grobu, znajdującego się na cmentarzu parafialnym w Grodzisku Mazowieckim. Obchody współorganizowane były przez Klub Historyczno-Dziennikarski oraz grodziską Akcję Katolicką.

****************

 

Strona główna

Powrót do strony poświęconej Powstaniu Styczniowemu 1863 - tutaj...


KALENDARIUM OBCHODÓW