18 listopada 2011 r., w Miejskim Osrodku Kultury (MOK), w Teatrze Letnim w Milanówku , o godz. 19.00, odbyło się spotkanie poświęcone żołnierzom II konspiracji, którzy w latach 1943 - 1963 walczyli z sowieckim okupantem i ich ,,polską'' agenturą. Spotkanie zostało zorganizowane przez Klub Gazety Polskiej w Milanówku kierowany przez panią Małgorzatę Podgórką-Paciorek oraz nasze Stowarzyszenie Solidarność Walcząca Oddział Warszawa.

Przed rozpoczęciem oficjalnego spotkania, gdy przybywały kolejne grupy gości, uruchomiona została prezentacja ukazująca na slajdach oddziały podziemia niepodległościowego oraz zdjęcia zabitych w walkach Powstańców, które komuniści - podobnie jak hitlerowcy - robili poległym i zamordowanym. W tle słychać było utwory zespołu De Press z płyty ,,Myśmy Rebelianci''.

Przy całkowicie wypełnionej sali spotkanie prowadził przedstawiciel naszego Stowarzyszenia, Paweł Kołkiewicz. Na wstępie w kilku zdaniach wyjaśnił przybyłym osobom dlaczego nasze Stowarzyszenie, grupujące m.in. osoby które w latach 80.-tych XX wieku tworzyły i należały do warszawskiego oddziału Solidarności Walczącej, zajmuje się m.in. prowadzeniem spotkań przywracających pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Nawiązując do historii powstania Solidarności Walczącej w 1982 r. we Wrocławiu wspomniał o etosie Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i innych formacji podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego które było fundamentem więzi ideowych dla wielu członków SW. Ze strony naszego Stowarzyszenia w spotkaniu uczestniczyli również Tomasz Szostek i Jacek Guzowski.

W trakcie 45 minutowej prezentacji przedstawiony został zakres i skala Powstania Antykomunistycznego na ziemiach polskich po wkroczeniu Armii Czerwonej i zainstalowaniu sowieckiej agentury w postaci rządu komunistów. Wspomniał o terrorze i represjach komunistów w stosunku do ludności cywilnej wspierajacej Powstańców, ostatnich żołnierzach walczących do połowy lat 50.-tych ub. wieku, śmierci Józefa Franczaka ,,Lalusia'' poległego 21 X 1963 r., o żołnierzach, którzy opuszczali komunistyczne więzienia na poczatku lat 70.tych ub. wieku! Po prezentacji przybyłe osoby obejrzały film dokumentalny ,,Żołnierze Wyklęci'' zrealizowany przez Fundację Filmową AK.

Po projekcji Paweł Kołkiewicz przedstawił kilka wybranych pozycji książkowych dostępnych aktualnie na rynku zachęcając przybyłe osoby do kupowania ich jako wyjątkowego i wartościowego prezentu dla dzieci czy wnuków na nadchodzące Święta. Prezentowaliśmy m.in. wspaniałą książką autorstwa Kazimierza Krajewskiego, Tomasza Łabuszewskiego i Piotra Niwińskiego ,,Brygady Łupaszki'' , ,,Żołnierze Wyklęci'' Jerzego Ślaskiego oraz ,,Łupaszka, Młot, Huzar'' 5. i 6. Wileńska brygada AK (1944-1952) jak również płytę zespołu De Press ,,Myśmy Rebelianci'' .

Spotkanie trwało ponad 2,5 godziny. Przybyłym gościom rozdaliśmy kilkaset sztuk różnych numerów ,,Alternatywy'' o Żołnierzach Wyklętych. Dla młodzieży przybyłej na spotkanie ofiarowaliśmy w prezencie broszurę o Solidarności Walczącej autorstwa Włodzimierza Domagalskiego, działacza Solidarności Walczącej z Łodzi w latach stanu wojennego.

Przed rozpoczęciem spotkania

 

(...) Święcie będziemy stać na straży wolności i suwerenności Polski i nie wyjdziemy dotąd z lasu, dopóki choć jeden Sowiet będzie deptał Polską Ziemię. (...)

6 Wileńska Brygada AK kpt. ,,Młota''

************************

Zapraszamy zainteresowane szkoły, organizacje, stowarzyszenia, kluby do kontaktowania się z nami w przypadku Państwa zainteresowania odnośnie przeprowadzenia podobnego spotkania dla Was i Waszych gości. Nie dajmy zginąć pamięci o naszych bohaterach skazywanych na pogardę i zapomnienie przez komunistów i postkomunistyczne ,,elity'' III RP po 1989 r. Kontakt z nami - tutaj...


Zobacz również:
  • Spotkanie w Łomiankach 27 czerwca 2011 r. poświęcone Żołnierzom Wyklętym - zobacz...
  • Spotkanie w Błoniu 4 czerwca 2011 r. poświęcone ,,Żołnierzom Wyklętym'' - zobacz...
  • Nasza strona poświęcona tematyce ,,Żołnierzy Wyklętych'', materiały do pobrania ( pliki pdf), filmy, linki do innych stron - zobacz...
  • Wydania ,,Alternatywy'', naszego biuletynu z roku 2011 , poświęcone pamięci o Żołnierzach Wyklętych - zobacz...
  • Polskie miesiące - kalendarium oraz dotychczas opracowane sylwetki Żołnierzy Wykletych oraz oddziałów podziemia antykomunistycznego 1943-1964 - zobacz...
  • Grupa AK ,,Kampinos'' - zobacz...
  • "ŚLADAMI BITEW PARTYZANCKICH II WOJNY ŚWIATOWEJ. Przyjazd do Polski kombatantów AK z terenu Białorusi" w dniach 21-27.05.2011r. - zobacz...

Powrót do strony głównej

Powrót do strony głównej Stowarzyszenia