Nie umarł, kto żyje w sercach tych , którzy pozostali ...

Warszawa, 1 marca 2011 r. (wtorek) o godzinie 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25 odbyła się prezentacja albumu Brygady "Łupaszki" 1943-1952 z udziałem autorów Kazimierza Krajewskiego i dr. Tomasza Łabuszewskiego. Jeden z współautorów: dr Piotr Niwiński był nieobecny. Gościem honorowym był: Józef Banzo "Jastrząb", żołnierz wileńskiej AK. Pani Lidia Lwow, łączniczka i sanitariuszka Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", która miała uczestniczyć w spotkaniu niestety nie mogła być obecna.

Album Brygady "Łupaszki" to historia dziewięcioletnich zmagań oddziałów dowodzonych przez mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę", walczących z Niemcami, Litwinami, Sowietami i ich komunistycznymi zausznikami na polach Wileńszczyzny, Białostocczyzny, Podlasia, Kaszub. Warmii i Mazur. To prawdziwa epopeja dwóch najbardziej zasłużonych oddziałów polskiego powojennego podziemia niepodległościowego - 5 i 6 Brygady Wileńskiej AK. Oddziałów, które wbrew przeciwnościom losu i kalkulacjom politycznym, przez wiele lat konsekwentnie prowadziły pod komendą mjr. "Łupaszki" otwartą walkę z wrogami Państwa Polskiego, dając świadectwo głębokiego patriotyzmu i przywiązania do tradycji niepodległościowej. To wreszcie historia wyjątkowej zbiorowości ludzi, w większości bardzo młodych, pochodzących z Wileńszczyzny i Podlasia, związanych wspólnotą ideową i prawdziwym braterstwem broni. Ludzi, którzy za wierność Ojczyźnie gotowi byli zapłacić cenę najwyższą. Album ten jest wyrazem hołdu za ich ofiarę.

Nasza relacja ze spotkania i prezentacji albumu ,,Brygady ''Łupaszki" " - 1 III Warszawa


Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami z prezentacji albumu.

Przed rozpoczęciem spotkania ...

Do sali wchodzą członkowie Grup Rekonstrukcji Historycznej ... Rozpoczyna się część oficjalna spotkania. W jej trakcje, na umieszczonym ekranie, prezentowano zdjęcia żołnierzy i współpracowników Brygad ,,Łupaszki''

 

 

Strona główna


Uroczystości, wystawy i spotkania poświęcone Żołnierzom Wyklętym w 2011 roku - zobacz...