15 sierpnia 2012 r., w parafii pw. Miłosierdzia Bożego (osiedle Kopernika), o godz. 16.00, w Grodzisku Mazowieckim odbył się pokaz filmu dokumentalnego Aliny Czerniakowskiej o Bitwie Warszawskiej 1920 r.

Bitwa Warszawska w 1920 r. miała decydujący wpływ na losy Europy i świata. Odparcie najazdu bolszewickiego przez polską armię było przełomowym momentem w historii europejskiej początku XX wieku. Na przedpolach Warszawy, polska armia pod dowództwem Józefa Piłsudskiego obroniła nie tylko niepodległość Polski, ale też zapobiegła bolszewizacji Europy.

Film spotkał się z żywym zainteresowaniem przybyłych osób, po jego projekcji jedna z osób zadała pytanie .... dlaczego te film nie jest wyświetlany w szkołach dla uczniów....

Po projekcji filmu ''Musimy zwyciężyć'' organizatorzy podjęli decyzję o pokazie dodatkowego filmu dla tych, którzy chcieliby pozostać i poznać losy tych młodych Polaków, którzy po 1944 r. i wkroczeniu wojsk sowieckich na ziemie polskie podjęli walkę z sowieckim okupantem. Było to pokolenie, które właśnie dzięki zwycięstwu pod Warszawą w 1920 r. , żyło przez 19 lat w wolnej i niepodległej Polsce i wychowane w duchu patriotyzmu podjęło walkę najpierw z hitlerowskim,a później komunistycznym zniewoleniem. Pokazano film z serii ''Z archiwum IPN'' pt. ''Kryptonim <<Orzeł>>'' o oddziałach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) na Mazowszu, którego żołierze walczyli do lat 50. XX wieku.

Również i podczas projekcji tego filmu sala była wypełniona.

Kliknij a zdjęciu aby powiększyć...

 

 

 

 

Strona główna

 

Bij bolszewika w każdej go postaci,
bo to jest twój największy dzisiaj wróg.
To przecież on kościami twoich braci,
brukował sieć swych niezliczonych dróg
To przecież on na Sybir gnał twe dzieci,
a z jęków ich wesołą składał pieśń. (...)

Bij bolszewika (autor nieznany)