Bitwa z ekspedycją NKWD i UB w lesie Stockim
24 maja 1945 miała miejsce wielogodzinna bitwa w Lesie Stockim na Lubelszczyźnie. Była to jedna z największych bitew stoczonych przez polskie podziemie niepodległościowe z siłami komunistycznymi. Walczyło w niej ok. 170 partyzantów Mariana Bernaciaka "Orlika" i Czesława Szlendaka "Maksa" oraz, według oficjalnych komunistycznych danych, 680 żołnierzy NKWD i funkcjonariuszy MO i UB, uzbrojonych rownież w samochody pancerne. Partyzanci, mimo kilkukrotnej przewagi liczebnej napastnika, odnieśli zwycięstwo. Stracili 8 zabitych i 7 rannych; po drugiej stronie zginęło ok. 60 oficerów i żołnierzy NKWD oraz 8 funkcjonariuszy UB i 2 milicjantów, w tym zastępca szefa PUBP w Puławach Aleksander Ligęza oraz naczelnik Wydziału do Walki z Bandytyzmem WUBP w Lublinie kpt. Henryk Deresiewicz, bliski współpracownik słynnego oprawcy Adama Humera, szefa wydziału śledczego WUBP Lublin.
( Pomnik w Lesie Stockim poświęcony pamięci poległych w tym miejscu żołnierzom AK i WiN w bitwie stoczonej 24 maja 1945 roku z połączonymi siłami NKWD, UB i MO)
Napis na pomniku:
W dniu 24 v 1945 r. oddział AK i WIN pod dowództwem por. Mariana Bernaciaka ps. "Orlik" stoczył w lesie stockim zwycięski bój z połączonymi siłami NKWD UB i MO. Za wiarę i ojczyznę zginęli:
kpr. Pawelec Ryszard ps. "Spłonka"
Piecyk Jan ps. "Niezapominajka"
Szymonik Roman ps. "Bystry"
Szczęsny Zdzisław ps. "Stracony"
Pastuszko Zdzisław ps. "Karaś"
Jeżewski Józef ps. "Szczyt"
Buksiński Wacław ps. "Budzik"
czterech żołnierzy nieznanych
Cześć Ich Pamięci!
< Powrót do strony głównej >
a