,,Solidarność Walcząca'' była w latach 1982-1990 konspiracyjną organizacją, która czynnie walczyła z komunistycznym reżymem o niepodległość Polski.

Solidarność Walczącą utworzyło w początkach czerwca 1982 r. grono działaczy Regionalnego Komitetu Strajkowego NSZZ "Solidarność" Dolny Śląsk, skupionych wokół szefa pionu propagandy RKS Kornela Morawieckiego. Podstawową przyczyną nieporozumień i ostatecznego rozłamu w RKS było narastające od kilku miesięcy rozczarowanie części działaczy polityką prowadzoną przez kierownictwo RKS, skupione wokół Władysława Frasyniuka (...)

Pierwszym widocznym przejawem istnienia nowej struktury było pojawienie się na podziemnym rynku wydawniczym pisma zatytułowanego "Solidarność Walcząca". Już na pierwszej stronie odpowiadano na zasadnicze pytanie:

"Dlaczego walka?
Aby zwyciężyć.
Aby obronić najsłabszych i tych, którzy cierpią nędzę, głód i więzienie.
Aby nie dać się zniewolić.
Aby być wiernym tradycji Ojców i Dziadów: >Za Waszą i naszą wolność<.
Aby pokazać światu, iż złu i przemocy można i trzeba się przeciwstawić.
Aby nie zatracać się w biernym oporze, lecz wspomagać go czynem.
Aby doprowadzić do sprawiedliwej społecznej ugody.
Aby dać świadectwo naszej godności.
Aby żyć".

Więcej o Solidarości Walczącej, genezie powstania i początkach tej organizacji - czytaj tutaj...

W dniu 26 maja 2012 r., w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Marszałkowskiej 21/25 ("Przystanek Historia") odbyła się konferencja pt. ''Solidarność Walcząca w Polsce Centralnej". Było to pierwsze z kilku zapowiadanych spotkań na terenie Polski poświęconych 30. rocznicy powstania Solidarności Walczącej w czerwcu 1982 r. we Wrocławiu. Program spotkania zamieszczony został obok. W trakcie spotkania działacze Solidarności Walczącej z lat stanu wojennego z Łodzi oraz z Warszawy - wywodzący się z grup ,,Alternatywa" , ,,Armenia" i ,,Prawy Margines" - odznaczeni zostali Krzyżem Solidarności Walczącej. To odznaczenie jest przyznawane członkom SW oraz osobom zaangażowaym w działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie jest odznaczeniem państwowym przyznawanym przez rządzącą ekipę lecz odznaczeniem organizacyjnym. Spotkanie prowadził Włodzimierz Domagalski, działacz SW z Łodzi. Wśród zaproszonych gości obecny był prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński. Krzyże SW wręczał Kornel Morawiecki oraz Andrzej Kołodziej.

W trakcie spotkania nasi koledzy, działacze SW oraz członkowie Stowarzyszenia Solidarność Walcząca Oddział Warszawa, wywodzący się z grupy Alternatywa zostali odzaczeni Krzyżem Solidarności Walczącej: Adam Cymborski, Lech Siwakowski i Paweł Kołkiewicz. Za działalność w latach stanu wojennego na rzecz odzyskania przez Polskę Niepodległości Krzyżem SW odznaczony został Radosław Sikora, członek naszego Stowarzyszenia.

Kliknij na zdjęciu aby powiększyć

Adam Cymborski

Lech Siwakowski

Radosław Sikora

Paweł Kołkiewicz

***************************

Adam Borowski - ,,Prawy Margines"

Mirosława Łątkowska - ,,Prawy Margines"

Tadeusz Markiewicz - ,,Prawy Margines"

Andrzej Ziółkowski - ,,Armenia"

***************************

Strona główna

Fragment relacji z konferencji ,,Solidarność Walcząca w Polsce Centralnej" z okacji 30. rocznicy powstania Solidarności Walczącej - Warszawa 26 maja 2012 r.

Program spotkania

Solidarność Walcząca w Polsce Centralnej

które miało miejsce w sobotę 26 maja 2012 roku o godzinie 11.00 w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Marszałkowskiej 21/25 ("Przystanek Historia")

Program

I. Solidarność Walcząca w Łodzi (11.00-12.00)

II. Solidarność Walcząca w Warszawie (12.00-14.00)

Przerwa, godz. 14.00-15.00

III. Struktury niepodległościowe w Warszawie i kraju - próba budowy formacji niepodległościowej w drugiej połowie lat 80. (15.00-17.00)


Grupa ,,ALTERNATYWA'' - czytaj...

***************************

Grupa ,,ARMENIA'' - czytaj...