Nie obchodzą nas partie, lub te czy owe programy.
My chcemy Polski suwerennej, Polski chrześcijańskiej,
Polski - polskiej. [...] Tak jak walczyliśmy w lasach
Wileńszczyzny, czy na gruzach kochanej stolicy -
Warszawy - z Niemcami, by Świętej Ojczyźnie zerwać
pęta niewoli, tak dziś do ostatniego legniemy, by wyrzucić
precz z naszej Ojczyzny Sowietów. Święcie będziemy stać
na straży wolności i suwerenności Polski i nie wyjdziemy
dotąd z lasu, dopóki choć jeden Sowiet będzie deptał Polską Ziemię.

Fragment ulotki wydanej przez 6 Brygadę Wileńską AK kpt. "Młota"

 

W pierwszej połowie lipca 1948 r. doszło w lasach rudzkich do spotkania i połączenia oddziału "Huzara" z kapitanem "Młotem", któremu udało się wyrwać z grupą około 10 partyzantów 2 szwadronu 6 Brygady Wileńskiej z "kotła" w nadbużańskich lasach powiatu siedleckiego i sokołowskiego.
Grupka składała się w większości ze "starych" i doświadczonych partyzantów, którzy "do lasu" poszli kilka lat temu, jeszcze za niemieckich czasów. Połączone oddziały liczyły teraz około 25 świetnie uzbrojonych i doświadczonych partyzantów. Następnie oddział przeszedł do zachodniej części powiatu bielskiego. 27 VII 1948 r. do wsi Kostry - Noski (gm. Piekuty, pow. Wysokie Mazowieckie), na koloniach której kwaterowały połączone oddziały "Huzara" i "Młota", wszedł patrol MO. Podczas przypadkowego starcia poległ partyzant z grupy "Huzara" - Jan Wyszyński "Jędruś". Partyzanci zaatakowali milicjantów, jednak w wyniku przybycia grupy operacyjnej UB i KBW musieli szybko wycofać się. Podczas walki śmiertelną ranę odniósł st. sierż. Witold Goldzisz "Radio", zasłużony żołnierz z grupy "Młota" (pochowano go na kolonii wsi Pruszanka-Baranki).

( St. sierż. Witold Goldzisz ,,Radio'' )

Dwa dni później, 29 VII 1948 r., grupa operacyjna KBW zaatakowała oddziały "Huzara" i "Młota" kwaterujące w koloniach Antonina, na tzw. Zadobrzu (gm. Ciechanowiec, pow. Bielsk Podlaski). Partyzanci, ścigani na odcinku kilku kilometrów, zdołali oderwać się od przeciwnika. Podczas odwrotu polegli Zygmunt Szulborski "Wichura" i Mieczysław Szulborski "Jurek".

 

(Opracowano na podstawie: artykułów Kazimierza Krajewskiego i Tomasza Łabuszewskiego )


< Powrót do strony głównej >


 

a