30 lat nierozliczonej zbrodni komunistycznej 13 XII 1981 - 13 XII 2011

Wieczór Pamięci - Milanówek, 9 XII 2011 r.

 

9 grudnia 2011 r., w Miejskim Ośrodku Kultury (MOK), w Teatrze Letnim w Milanówku , o godz. 19.00, odbyło się spotkanie poświęcone pamięci Ofiarom zbrodni komunistycznej lat stanu wojennego. Spotkanie zostało zorganizowane przez Klub Gazety Polskiej w Milanówku kierowany przez panią Małgorzatę Podgórką-Paciorek oraz nasze Stowarzyszenie Solidarność Walcząca Oddział Warszawa.

Przed rozpoczęciem oficjalnego spotkania, gdy przybywały kolejne grupy gości, uruchomiona została prezentacja ukazująca na slajdach realia stanu wojennego m.in. sceny z demonstracji na ulicach polskich miast, pacyfikacji zakładów pracy. W tle słychać było utwory Przemysława Gintrowskiego.

Na sali zgromadziło się ok. 100 osób. Małgorzata Podgórska-Paciorek, przewodnicząca Klubu GP w Milanówku, przywitała przybyłe osoby oraz gości spotkania, Jadwigę Chmielowską, członkinię Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ ,,Solidarność'' z lat 1980-1981 , ukrywająca się od 13 XII 1981 r. , ściganą listem gończym przez SB aż do 1 VIII 1990 r. - jeszcze ponad rok po zakończeniu obrad tzw.,,okrągłego stołu'' i za rządu T.Mazowieckiego!. W latach stanu wojennego Jadwiga była organizatorką struktur podziemnych ,,Solidarności'' oraz ,,Solidarności Walczącej'' na Śląsku. Spotkanie prowadził przedstawiciel naszego Stowarzyszenia, Paweł Kołkiewicz.

Minutą ciszy uczczono pamięć ofiar stanu wojennego: pomordowanych, zabitych i zakatowanych przez reżim sowieckiego namiestnika w Polsce Wojciecha Jaruzelskiego. Uruchomiona została prezentacja ukazująca sylwetki zamordowanych.

Jadwiga Chmielowska opowiedziala zebranych o pierwszych dniach stanu wojennego na Śląsku, o pacyfikacji kopalń, górnikach z Boryni, którzy obwieszeni laskami dynamitu, gotowi na śmierć, szli na czołgi pacyfikujące kopalnie. Opowiadała o agenturze SB lokowanej w ,,Solidarności'' o gdańskim TW ,,Bolku'', którego - z racji swoich związkowych obowiązków w latach 1980-1981 - znała, o tym, jak udało się jej uniknąć aresztowania 13 XII 1981 r. i jak dzięki rzeszy ludzi życzliwych mogła się ukrywać przez wiele lat bez żadnej wpadki.

Następnie uruchomiona została projekcja filmu dokumentalnego o stanie wojennym. Po spotkaniu Jadwiga opowiedziała zebranym osobom o Wydziale Wschodnim SW , zajmującym się wspieraniem ruchów niepodległościowych w krajach dawnego Związku Sowieckiego. Na zakończenie Paweł Kołkiewicz przedstawił w krótkiej prezentacji sylwetki 4 żołnierzy podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej, Żołnierzy Wyklętych, którzy mimo swojego podeszłego wieku wciąż byli niebezpieczni dla komuny i w latach stanu wojennego byli aresztowani i więzieni.

W spotkaniu uczestniczyła Grupa Rekonstrukcji Historycznej MO i ZOMO, która swoją obecnością na sali stwarzała namiastkę atmosfery lat stanu wojennego. Nie było jednak poniżania, bicia, gazowania ani katowania i mordowania przybyłych osób.

Prywatnym akcentem spotkania, miłym i wzruszającym, było spotkanie z Jadwigą Chmielowską jednego z przybyłych ,,funkcjonariuszy ZOMO''. Okazało się, że składał on przed Jadwigą przysięgę Solidarności Walczącej. W latach stanu wojennego działał w grupie ,,Amenia'' .

Spotkanie trwało ponad 2 godziny. Zorganizowaliśmy wystawę prasy podziemnej z lat stanu wojennego. Zgromadziliśmy 111 tytułów prasy z całej Polski, w tym pisma Solidarności Walczącej. Można było nabyć wydawnictwa podziemne książkowe za symboliczne pare złotych. Nie było jednak chętnych do kupienia za symboliczną złotówkę broszury autorstwa Władysława Bartoszewskiego ,,Warto być uczciwym''.

Bezpłatnie udostępniliśmy do wzięcia zainteresowanym osobom różne numery ,,Alternatywy'' o Żołnierzach Wyklętych. Dostępna była również broszura o Solidarności Walczącej autorstwa Włodzimierza Domagalskiego, działacza Solidarności Walczącej z Łodzi w latach stanu wojennego.

******************

Zapraszamy zainteresowane szkoły, organizacje, stowarzyszenia, kluby do kontaktowania się z nami w przypadku Państwa zainteresowania odnośnie przeprowadzenia podobnego spotkania dla Was i Waszych gości. Nie dajmy zginąć pamięci o naszych bohaterach skazywanych na pogardę i zapomnienie przez komunistów i postkomunistyczne ,,elity'' III RP po 1989 r. Kontakt z nami - tutaj...


Zobacz również:
  • Wieczór Pamięci w Grodzisku Mazowieckim 15 grudnia 2011 r. poświęcony zamordowanym przez komunistyczny reżym Wojciecha Jaruzelskiego w latach 1981 - 1989 - zobacz...
  • Wieczór Pamięci w Milanówku 9 grudnia 2011 r. poświęcony zamordowanym przez komunistyczny reżym Wojciecha Jaruzelskiego w latach 1981 - 1989 - zobacz...
  • Spotkanie w Milanówku 18 listopada 2011 r. poświęcone Żołnierzom Wyklętym - zobacz...
  • Spotkanie w Łomiankach 27 czerwca 2011 r. poświęcone Żołnierzom Wyklętym - zobacz...
  • Spotkanie w Błoniu 4 czerwca 2011 r. poświęcone ,,Żołnierzom Wyklętym'' - zobacz...
  • Nasza strona poświęcona tematyce ,,Żołnierzy Wyklętych'', materiały do pobrania ( pliki pdf), filmy, linki do innych stron - zobacz...
  • Wydania ,,Alternatywy'', naszego biuletynu z roku 2011 , poświęcone pamięci o Żołnierzach Wyklętych - zobacz...
  • Polskie miesiące - kalendarium oraz dotychczas opracowane sylwetki Żołnierzy Wykletych oraz oddziałów podziemia antykomunistycznego 1943-1964 - zobacz...
  • Grupa AK ,,Kampinos'' - zobacz...
  • "ŚLADAMI BITEW PARTYZANCKICH II WOJNY ŚWIATOWEJ. Przyjazd do Polski kombatantów AK z terenu Białorusi" w dniach 21-27.05.2011r. - zobacz...

Powrót do strony głównej

Powrót do strony głównej Stowarzyszenia