• 1944 - Wprowadzenie do historii Grupy AK ,,Kampinos'' - czytaj...
 • 1944 - Godzina ,,W'' - czytaj...
 • 1944 r. - Powstanie Grupy AK ,,Kampinos'' - czytaj...
 • 1944 r. - Grupa AK ,,Kampinos'' - ostatnia bitwa - czytaj...

GIMNAZJALISTO

Jeśli interesują Cię sprawy wojskowości, jej tradycji i historii, szczególnie regionu Puszczy Kampinoskiej Przyjdź do nas! A jak Ci się spodoba wstąp do Młodzieżowej Grupy AK "Kampinos", która uformowała się przy Środowisku "Grupy Kampinos" ŚZŻ AK.

Będziemy organizować ogniska, rajdy i ćwiczenia wojskowe oraz spotkania z niezwykłymi ludźmi, którzy walczyli w Puszczy Kampinoskiej za naszą wolność.
Polska jest naszym wspólnym domem i mamy obowiązek poszerzać wiedzę, a w razie potrzeby również Jej bronić.

Spotkania w każdy czwartek od godz.17.oo 18.oo w pok. Kominkowym w Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej Warszawa-Bielany ul. Szegedyńska 9 A

Prezes - ppor. Leszek Andrzej Mroczkowski Sekretarz - Antonina Komorowska

Tel. 530 393 134


Z ŻYCIA GRUPY AK ,,KAMPINOS''

1 VIII 2011 r. - złożenie kwiatów i zapalenie zniczy ma grobie naszego legendarnego dwódcy Krzyczkowskiego - obecnych 21 osób.

1 VIII 2011 r. - Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem ,,Żywiciela'' na Powązkach - obecnych 30 osób.

1 VIII 2011 r. - Środowisko Grupy ,,Kampinos'' ŚZŻ AK w miejscu uświęconym krwią bohaterskich żołnierzy Armi Krajowej "Grupy Kampinos" , którzy w czasie Powstania Warszawskiego szli na odsiecz Warszawie i pod Dworcem Gdańskim walczyli z przeważającymi siłami wroga, 450 żłołnierzy zginęło w tej walce.

27 VI 2011 r. w Łomiankach Stowarzyszenie Solidarność Walcząca Oddział Warszawa oraz Stowarzyszenie Młodzieżowej Grupy AK ,,Kampinos'' zorganizowały spotkanie poświęcone upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych - czytaj więcej/fotorelacja...

12 czerwca 2011 r. w Wierszach, wsi położonej w Puszczy Kampinoskiej, na terenie której znajduje się Cmentarz z grobami żołnierzy Armii Krajowej odbyły się uroczystości z udziałem biskupa WP J. Guzdka. W uroczystościach uczestniczyli kombatanci z Grupy AK ,,Kampinos''.

4 czerwca 2011 r., w Centrum Kultury w Błoniu, odbyło się spotkanie poświęcone żołnierzom II konspracji, którzy w latach 1943 - 1963 walczyli z sowieckim okupantem i ich ,,polską'' agenturą. Gościem honorowym był ppor. Leszek Mroczkowski, żołnierz WiN, więzień stalinowski, obecnie v-ce prezes Grupy AK ,,Kampinos'' - czytaj więcej/fotorelacja...

23 maja 2011 r. - Spotkanie Kombatantów AK z Białorusi i Grupy AK Kampinos - zobacz więcej...

21-27 maja 2011 r.- "ŚLADAMI BITEW PARTYZANCKICH II WOJNY ŚWIATOWEJ. Przyjazd do Polski kombatantów AK z terenu Białorusi." Grupa AK ,,Kampinos'' czynnie włączyła się w spotkania ze swoimi Kolegami z Kresów uczestnicząc m.in. w wyjeździe Kresowiaków do Bud Zasinych k. Jaktorowa - zobacz więcej...

... 14 maja 2011 odbyło się Ognisko Partyzanckie na Polanie Opaleń w Puszczy Kampinoskiej. Spotkanie uświetnił występ zespołu Staśka Wielanka. Grano i śpiewano piosenki partyzanckie i powstańcze. Przybyli mogli wysłuchać wspomnień związanych z tragicznym wydarzeniem z dnia 28 I 1944 r. , które miało tu miejsce. Następnie udaliśmy się z wieńcem do znajdującego się nie opodal pomnika poświęconego poległym żołnierzom AK.

Zobacz wszystkie zdjęcia - tutaj...

... 10 kwietnia b.r. o godzinie 11.30 odprawiona została Msza św. w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, którą celebrował kapelan Środowiska ksiądz Henryk Michalak, proboszcz parafii p.w. św. Franciszka z Asyżu w Izabelinie pod Warszawą. W Mszy św. brało udział Środowisko " Grupy Kampinos " ŚZŻ AK, ale przede wszystkim cieszył udział członków nowopowstałej Młodzieżowej Grupy Armii Krajowej "Kampinos". Po mszy św. ppor. Leszek Mroczkowski spotkał się z rodzicami młodych strzelców.

Kliknij na zdjęciu aby powiększyć...

 

OSTATNIE AKTUALNOŚCI:

W dniach 27-29 września 1944 r. trwały ciężkie walki między ,,Grupą Kampinos'' AK oraz wojskami niemieckimi, które przy wsparciu czolgów i lotnictwa probowały zniszczyć to zgrupowanie AK. 29 września w okolicach Bud Zosinych i Jaktorowa doszło do krwawej bitwy w wyniku której Grupa Kamopinos została rozbita. Poległo ok. 170 żołnierzy AK, ok. 200 zostało rannych i ok. 200 dostało się do niewoli. Po stronie niemieckiej było ok. 300 zabitych, zniszczono kilkanaście czołgów i zestrzelono 1 samolot. Dla upamiętnienia tej bitwy i w związku ze zbliżającymi się uroczystościami planowanymi na dzień 25 września (niedziela) 2011 r. na Cmentarzu Poległych Żołnierzy AK w Budach Zosinych wydaliśmy dla Środowiska AK ,,Grupy Kampinos'' broszurę opisującą tę ostatnią bitwę Zgrupowania (na podstawie opisu dostarczonego nam przez Środowisko). Wydana w formacie A5, na papierze kredowym, w kolorze , w nakładzie 1600 szt. broszura będzie rozdawana wśród uczestników uroczystości w dniu 25 IX oraz innych planowanych w kolejnych miesiącach przez Środowisko ,,Grupy Kampinos''. Będzie ona rownież rozprowadzana wśród tych, którzy będą uczestniczyli w organizowanych przez nas wkrótce spotkaniach nt. ,,Żołnierzy Wyklętych''. Broszura jest bezpłatna.

Dziękujemy tym, którzy wsparli nas w wydaniu tej broszury:

 • Arendt-Myślecka Jadwiga, Wrocław
 • Michalska Anna, Żyrardów
 • Nita Maria, Błonie
 • Papliński Cezary, Lublin
 • Podgórska-Paciorek Małgorzata, Milanówek
 • Sikora Anna, poseł PiS VI-tej kadencji Sejmu, Józefów
 • Wachowiak Dawid, Błonie
 • Stowarzyszenie Działaczy Niepodległościowych ,,Nieprzejednani'' , Gliwice
 • Stowarzyszenie Odra-Niemen, Wrocław, www.odraniemen.org

Zobacz zdjęcia z uroczystości, które odbyły się dnia 25 IX 2011 r. na Cmentarzu Żołnierzy AK w Budach Zosinych - tutaj...

10 września 2011 r. w Kiełpinie , na Cmentarzu Wojennym , odbyły sie uroczystości upamietniające bitwę pod Łomiankami we Wrześniu 1939 r. oraz śmierć amerykańskich lotników 18 września 1944 r. zestrzelonych przez Niemców podczas lotu z pomocą dla walczącej Warszawy.

Bitwa pod Łomiankami miała miejsce podczas kampanii 1939 roku w rejonie wsi Łomianki niedaleko Warszawy w dniu 22 września 1939 r. pomiędzy niedobitkami Wojska Polskiego z Armii Pomorze i Poznań, którymi dowodził gen. Mikołaj Bołtuć (ok. 5 tysięcy żołnierzy) a wojskami niemieckimi płk Wilhelma Brandta (ok. 9 - 10 tysięcy żołnierzy, ok. 100 czołgów i pojazdów opancerzonych).

W uroczystościach wzięli m.in. udział kombatanci AK ,,Grupy Kampinos'' oraz członkowie naszego Stowarzyszenia ,,Solidarność Walcząca'' Oddział Warszawa. Razem z naszym kolegą, Adamem Cymborskim, wieniec złożyła posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Anna Sikora.

 

28 sierpnia 2011 Msza Św. Polowa w Truskawiu - składanie wienców pod pomnikiem poległych ,przemówienie wygłosił pan mjr. Jerzy Koszada - obecnych kombatantów 24 osoby

21 sierpnia 2011 w Wierszach odbyły się uroczystości w intencji Żołnierzy AK - Partyzantów i Mieszkańców ,,Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinowskiej'' - zobacz ...

******************

15.sierpnia Spotkanie kombatanckie w Lesznie przy pomniku Poległych . Złożono wiązankę i zapalono znicze oraz odśpiewano marsz partyzancki. Oficer AK " Grupy Kampinos " podziekował za zaproszenie . Obecnych 33 osoby .

7 sierpnia ( niedziela ) o godz .12,oo rozpoczęła się uroczystość religijno-patriotyczna w Miejscu Pamięci Narodowej w Młocinach w rocznicę walk o lotnisko bielańskie w sierpniu 1944 r. Odprawiona została Msza św. w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju, przy ul.Dzierżeniowskiej
Następnie odbyły sie uroczystości przy Pomniku na ul. Michaliny 10 , wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i tradycyjna grochówka.

kliknij na zdjęcie aby powiększyć

******************

Powołanie Młodzieżowej Grupy Armii Krajowej "Kampinos"
przy Środowisku Grupy Kampinos ŚZŻ AK

Wierzę ,że przyjdzie kiedyś dzień zapłaty
i za wolą Boga wróci Polsce zdrowie
Słowa na sztandarach " Honor i Ojczyzna "
poniosą młodzi jak kiedyś ojcowie !

 

 

W dniu 24.03. 2011 r. o godz. 13.00 w Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej, przy ul. Szegedyńskiej 9 w Warszawie, w Sali Kominkowej, został zaprzysiężony dowódca plutonu Młodzieżowej Grupy Armii Krajowej "Kampinos" Dominik Butkiewicz. W ten sposób powołano Młodzieżową Grupę przy Środowisku " Grupy Kampinos " AK ŚZŻ AK.

Zaprzysiężenie miało uroczysty i podniosły charakter. Przysięgę przyjmował ppor. Leszek Mroczkowski, opiekun i założyciel Grupy Młodzieżowej. Zebrani pogratulowali nowo wybranemu dowódcy, życząc mu powodzenia w dalszej pracy ze swoimi podkomendnymi.
Po zaprzysiężeniu kap. Zygfryd Bernard, kawalerzysta i uczestnik walk w Kampinosie, przedstawił wspomnieniowy rys swoich powstaniowych i popowstaniowych przeżyć. W dalszej części kap. Zygmunt Boczkowski zrelacjonował swoje niezwykłe losy i przygody, które pozwoliły mu przeżyć straszny czas powstańczej hekatomby.
W dn. 6 kwietnia w Bielańskim Ośrodku Edukacji Kulturalnej na ul. Szegedyńskiej odbyła się, z całym ceremoniałem, uroczystość zaprzysiężenia dwóch dowódców drużyn. Na zakończenie obecni na uroczystości goście i członkowie Środowiska "Grupy Kampinos" pogratulowali nowo zaprzysiężonym.

ppor.Leszek Andrzej Mroczkowski

W skład Zarządu w/w Grupy Młodzieżowej wchodzą:

Prezes: ppor. Leszek Mroczkowski
V-ce Prezes kap. Zygfryd Bernard
Czł. Zarządu kap. Zygmunt Boczkowski
Czł. Zarządu mgr Jerzy Adamczyk
Sekretarz dr Antonina Komorowska
Skarbnik mgr Halina Kiewel

Zadania programowe:
1.Poszerzenie wiedzy historycznej o Polsce w szczególności w Kampinowskim ruchu partyzanckim
2.Podnoszenie sprawności fizycznej poprzez marsze i rajdy oraz ćwiczenia wojskowe
3.Spotkania z żołnierzami walczącymi o wolność w latach 1939 - 1956 r.
4.Czynny udział w uroczystościach patriotyczno-religijnych
5.Opieka nad pomnikami miejsc Pamięci Narodowej

Przysięga dowódców drużyn Młodzieżowej Grupy AK " Kampinos "

Zapraszamy do wstąpienia w szeregi Młodzieżowej Grupy AK młodych ludzi, kochających Polskę i tradycje walk w Kampinosie. Warunek: pisemna zgoda rodziców wraz z numerem telefonu, wiek od 15 - 17 lat.

Spotkanie Kombatantów AK z Białorusi i Grupy AK Kampinos - zobacz więcej...

Od lewej, górne zdjęcia: L. Mroczkowskiego i A.Komorowskiej z Grupy AK ,,Kampinos'' z Eugeniuszem Gosiewskim, organizatorem spotkania; Pani Weronika Sebastianowicz Prezes Związku Żołnierzy AK na Białorusi, L. Mroczkowski i A. Komorowska , sekretarz Grupy Kampinos
Od lewej, dolne zdjęcia: L.Mroczkowski i E. Gosiewski; uroczysta, wspólna kolacja, od lewej nasz historyk Heniek Ratynski , Pani Komorowska , rotm. Bernard , L.Mroczkowski i nasz dowódca plutonu D. Butkiewicz .

 


Powrót do strony głównej Stowarzyszenia

Powrót do strony głównej