BOŻE NARODZENIE 2012

W czwartek, 20 grudnia 2012, we wczesnych godzinach porannych wyruszył z Białegostoku towarowy bus z przedstawicielami oddziału białostockiego Stowarzyszenia Odra-Niemen aby odebrać z kilku miejscowości podwarszawskich i z samej Warszawy paczki przygotowywane dla naszych Żołnierzy-Kombatantów i Ich rodzin z Kresów. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do tej akcji organizowanej od kilku lat przez Stowarzyszenie Odra-Niemen z Wrocławia. Paczki te zostaną dostarczone do Białegostoku a stamtąd następnie do naszych rodaków na Kresach. O dalszym przebiegu Akcji będziemy informowali Państwa.

Na zdjęciu m.in. z opaską biało-czerwoną pani Weronika Sebastianowicz , prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi, żołnierz poakowskich oddziałów Obwodu Wołkowysk. Aresztowana 7 kwietnia 1951 r. wraz z matką i ojcem, skazani na 25 lat łagru i konfiskatę całego majątku. Podczas pobytu w łagrach poległ Jej brat, otoczony przez obławę NKWD popełnił samobójstwo. Po powrocie z łagrów bezskutecznie ubiegała się o repatricję do Polski. Od lat 90.tych działa aktywnie w Związku Polaków na Białorusi.

Na terenie Grodziska Mazowieckiego, Milanówka i sąsiadujących miejscowości organizatorami akcji zbiórki dla naszych Kombatantów z Kresów byli Iwona Stawicka-Matela, portal i gazeta TuGrodzisk.pl (Edyta Żyła) z Grodziska Mazowieckiego, Fundacja Rozwoju Obywatelskiego (Małgorzata Podgórska-Paciorek ) z Milanówka, Powiatowy Klub Historyczno-Dziennikarski w Grodzisku Maz. i Stowarzyszenie Solidarność Walcząca Oddział Warszawa (Paweł Kołkiewicz).

GRODZISK MAZOWIECKI

W Grodzisku Mazowieckim koordynatorem akcji była Iwona Stawicka-Matela, która m.in. osobiście propagowała akcję pomocy w szkołach a następnie jeździła do szkół aby odebrać paczki gdy otrzymywała informację, że są już przygotowane.

**********************

W Grodzisku Mazowieckim można było zostawiać dary dla kombatantów w siedzibie gazety i portalu TuGrodzisk.pl, ul. Żwirki i Wigury 9. "Dziękuję Andrzejowi Gryżewskiemu- szefowi gazety, za udostępnienie lokalu w centrum miasta dla paczek a Edycie Żyle za informacje o akcji na portalu i w gazecie''.

Zebraliśmy w Grodzisku Mazowieckim 57 paczek, Szkola Podstawowa nr. 4 i Gimnazjum nr. 1 przy ulicy Zielony Rynek paczek 35, Szkoła Podstawowa nr 2 przy ulicy Westfala paczek 16.

''Chciałabym podziękować Szkole Podstawowej nr. 4 i Gimnazjum nr. 1 przy ulicy Zielony Rynek( ŁĄKI) za paczki. Cała szkoła włączyła się w akcję. Szczególnie podziękowania kieruję dla pani Małgorzaty Młotkowskiej za zorganizowanie akcji i pani Jolancie Misiak ze pomoc przy paczkach'' powiedziała Iwona Stawicka-Matela. ''Również ogromne podziękowania składamy dla Szkoły Podstawowej numer 2 przy ulicy Westfala , pani wicedyrektor Ewie Burzyk i organizatorce akcji w szkole pani Małgorzacie Deć - Kucharczyk. Pani Małgorzata również poinformowała mnie o 2 uczniach którzy razem z rodzinami przygotowali samodzielnie po jednej paczcie są nimi: Mateusz Górecki kl. V d i Kuba Sadecki kl.VI a (uczniowe szkoły nr. 2). Należy wymienić również zaangażowane w akcje pomocy naszym Kombatantom klasy V a,b,c,d,e i VI a,c,e''.

"Paczki przynieśli również mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego i okolic min. p. Karpiowie , p. Maciejewscy, p. Kozłowski . Włączyła się w akcję młodzieżówka PIS w Grodzisku Mazowieckim, Marcin Zawadzki i Tomasz Roguski. Paczkę dla polskiego kombatanta na Kresach podarował Krzysztof Alwast i przekazał po raz kolejny wózek inwalidzki dla nich, przepraszam jeśli o kimś zapomniałam" - mówi Iwona Stawicka- Matela.

Tą akcją po raz kolejny chcemy wyrazić nasze uznanie dla Waszego zaangażowania w pomoc tym, którzy w godzinie próby stanęli do walki o wolną Ojczyznę i którzy, choć żyją w obcym kraju, nadal z dumą noszą w sercu miłość do naszej Ojczyzny. '' Jestem wyznawcą zasady, że ten, kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości'' powiedział Józef Piłsudski. Zatem pamiętajmy o tych, dla których słowo Ojczyzna, to nie pusty slogan, a których los i historia wyrzuciły poza nawias Niepodległej.

Kliknij na zdjęciach aby powiększyć...

Opracowano na podstawie rozmowy z Iwoną Stawicką-Matela

MILANÓWEK

W Milanówku koordynatorem akcji była Małgorzata Podgórska-Paciorek z Fundacji Rozwoju Obywatelskiego, która gromadziła przygotowywane paczki a gdy ktoś nie mógł osobiście ich dostarczyć - jeździła do darczyńców i odbierała je, rówież paczki z Pruszkowa dostarczone do Muzeum Dulag.

*********************

''71 paczek, 10 worów z odzieżą i obuwiem, 350 zł, fantastyczni ludzie, wrażliwi i hojni, niektórzy przyszli z dziećmi w ramach wychowawczych, okazuje się, że wiele osób ma rodziny na Kresach, klilka osób poprosiło o pomoc w odnalezieniu tych, po których ślad zaginął, dwie osoby zadeklarowały chęć udzielenia pomocy finansowej. Dla mnie osobiście to była wielka radość patrzeć jak co dzień rośnie "góra" paczek'' - powiedziała Małgorzata-Podgórska Paciorek.

Kliknij na zdjęciach aby powiększyć...


BŁONIE

Zobacz relację z akcji zbiórki darów w Błoniu - tutaj...

*************************

WARSZAWA

O szczegółach akcji na Ochocie - czytaj tutaj... lub kliknij na zdjęciu aby przejść do strony z relacją ...


Pobierz plakat Akcji i wyslij do swoich zajomych - tutaj...

***************************

ADRESY MIEJSC ZBIÓREK DARÓW DLA KOMBATANTÓW

- Warszawa, ADM, ul. Radomska 10/12 ; pon.-pt. 9.00 - 17.00
- Warszawa, ''Słowo Daję'' Pasaż Ursynowski 9 lok. U3 ; pon.-sob. 10.00 - 18.00
- Milanówek, ul. Wojska Polskiego 39a, tel. 605 230 272
- Grodzisk Maz., Biuro Podróży TAKT, ul. Żwirki i Wigury 9, tel. 22 755 54 49, pon.-pt. 10.00-14.00
- Grodzisk Maz., Iwona Stawicka-Matela , e-mail: iwonastawicka@op.pl
- Pruszków, Piekarnia ul. Potulickiego 7
- Pruszków, Muzeum Dulag 121, ul. 3 Maja 8a, tel. 22 - 758 86 63
- Błonie, Biuro poselskie PiS ul. Poznańska 17B, poniedziałek i czwartek - godz.18.00-19.00
- Błonie, Dom Chleba pod Aniołem Rynek 16, codziennie w godz. 06.00-18.00
- Otrębusy, Restauracja ''Amigo'' , ul. Warszawska 34

  • 13 września 2012 - ''Pani Weronika i jej chłopcy'' - warszawska premiera filmu o żołnierzach AK z Kresów oraz pani Weronice Sebastianowicz, prezesie Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi - czytaj...
  • 7 września 2012 - Kombatanci z Kresów odwiedzili Grodzisk Mazowiecki - czytaj...
  • 25 maja 2011 - Kombatanci AK z Kresów w Budach Zosinych - czytaj...
  • 23 maja 2011 - kombatanci Armii Krajowej z Kresów na spotkaniu z młodzieżą społecznego LO im. Batalionu AK ,,Parasol'' w Warszawie - czytaj...
  • 23 maja 2011 - Spotkanie Kombatantów AK z Kresów z Kombatantami AK i innych formacji niepodległościowych w Warszawie - czytaj...
  • Boże Narodzenie 2010 - Rodacy Bohaterom - czytaj...

Stowarzyszenie ODRA-NIEMEN od 2009 roku organizuje ogólnopolską akcję świąteczną w ramach projektu RODACY-BOHATEROM. Dwa razy w roku dla POLSKICH KOMBATANTÓW NA KRESACH, przygotowywane są ze zbiórek darów rzeczowych i wpłat finansowych paczki świąteczne na ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIE I NA ŚWIĘTA WIELKANOCNE. Jest to zadnie cykliczne w którym udział biorą osoby prywatne, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, radni, kibice piłki nożnej zrzeszeni w Klubach Kibica, przedsiębiorcy.

Paraliż i demontaż instytucji państwa polskiego pod rządami wasala Donalda Tuska znajduje również swoje odzwierciedlenie w sytuacji naszych Kombatantów za wschodnimi granicami. Tylko dzięki wsparciu zwykłych ludzi, organizacji społeczych - pomoc w różnej formie do Nich dociera. Jest to dla Nich znak, że są jeszcze w Polsce ludzie którzy są przeciwwagą dla podłości tych, dla których- jak powiedział Donald Tusk - ''Polskość to nienormalość".

Już po raz kolejny, nasze Stowarzyszenie Solidarność Walcząca Oddział Warszawa, razem z innymi organizacjami, włącza się w akcje zbiórki paczek i pieniędzy z przeznaczeniem dla naszych Kombatantów z Kresów.

ZAPRASZAMY PAŃSTWA DO PRZYŁĄCZENIA SIĘ DO AKCJI. PAMIĘTAJMY O NASZYCH ŻOŁNIERZACH, KTÓRZY POZOSTALI WIERNI OJCZYŹNIE CHOĆ ONA O NICH ZAPOMNIAŁA.

Nr konta bankowego akcji:

NORDEA BANK SA 32 1440 1387 0000 0000 1244 4184

 

 

 

 

Strona główna

Za linią ,,Curzona'' - walka o polskie Kresy