Grudzień 2009

..... grudzień 2009

"Wir sind keine Bande, wie uns die Verräter und entartete Söhne unseres Vaterlandes bezeichnen. Wir stammen aus den Städten und Dörfern Polens (...)'' - nasze październikowe wydanie ''Alternatywy'' poświęcone Józefowi Franczakowi, ostatniemu Żołnierzowi Wyklętemu , który poległ w 1963 r., zostało przetłumaczone na j. niemiecki przez Pana Edwarda Klimczaka i umieszczone w grudniu na serwisach w Niemczech - zobacz...

..... 13 grudnia 2009

13 grudnia 2009 r., punktualnie o godz. 17.00 , w Warszawie, na Pl. Zamkowym, odbyła się rekonstrukcja demonstracji z okresu stanu wojennego. Były milicyjne nyski, suki, ZOMO, gaz, atak demonstrantów na ZOMO, obrzucanie ich kamieniami, aresztowanie demonstrantów, skandowanie haseł ''Precz z komuną'' , ''Rzućcie pały chodźcie z nami'' i inne. Na pl. Zamkowym zgromadziło się kilka tysięcy oglądających.

Przed i w trakcie inscenizacji rozprowadziliśmy wśród widzów 1400 egzemplarzy grudniowej ''Alternatywy'' poświęconej stanowi wojennemu. Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami z inscenizacji - zobacz tutaj...

..... 12 grudnia 2009

W Warszawie-Anin odbyła się zapowiadana wieczornica ,,Nasza Wolność'' w przededniu 28. rocznicy wypowiedzenia wojny Narodowi przez komunistów z Jaruzelskim i Kiszczakiem na czele. Całość relacji video jest udostępniona na stronie polityczni.pl w trzech blokach: część 1 (1/3) trwa 75.33 min, część 2 (2/3) trwa 64.11 min, część 3 (3/3) trwa 23.30 min. Zobacz tutaj...

W trakcie wieczornicy odbyła się dekoracja odznaczeniami państwowymi działaczy niepodległościowych, nadanymi przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dekoracji dokonał minister Maciej Łopiński. Wśród odznaczonych było trzech naszych kolegów, wywodzących się z Solidarności Walczącej Oddział Warszawa, a obecnie członków naszego Stowarszyszenia: Bolesław Guzowski, Jacek Guzowski i Paweł Kołkiewicz. Wszyscy odznaczeni zostali Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski. Gratulujemy naszym kolegom! (Lista wszystkich odznaczonych w Aninie dostępna jest na stronie internetowej Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego - zobacz tutaj... Na wspomnianej stronie można zapoznać się również z tekstem odczytanego listu Prezydenta RP skierowanego do uczestników i odznaczonych działaczy niepodległościowych - czytaj... ) - niestety, kiedy po tragedii 10 kwietnia rezydent Komorowski zasiadł w Pałacu Prezydenckiem, wszystkie poprzednie linki stały się nieaktywne, albowiem zaczęły przekierowywać na stronę, na której pokazywano jak rezydent Komorowski odznacza moskiewskich agentów SB i komunistycznych prokuratorów i sędziów, którzy w okresie stanu wojennego służalczo skazywali działaczy Solidarności ( zobacz tutaj... )

W trakcie wieczornicy dostępne były do zapoznania się i wzięcia, dla osób przybyłych, wszystkie wydane dotychczas ,przez nasze Stowarszyszenie, numery ''Alternatywy''.

Fotorelację (kilkadziesiąt zdjęć) Leszka Jaranowskiego z wieczornicy POROZUMIENIA ORGANIZACJI NIEPODLEGŁOSCIOWYCH (PON) i "Solidarności Walczącej" można oglądnąć na jego stronie: zobacz tutaj... Poniżej również kilka zdjęć z wieczornicy.

 

Pod domem zbrodniarza

O północy , z 12 na 13 grudnia , pod domem Jaruzelskiego, na ul. Ikara 5 w Warszawie odbyła się manifestacja umamiętniająca wydarzenia z 13 XII 1981 r. Jak co roku kordony policji chroniły dostępu do wilii Jaruzelskiego. Wśród uczestników rozprowadzaliśmy ostatni, grudniowy numer ''Alternatywy'' poświęcony rocznicy stanu wojennego.

Zobacz zdjęcia spod domu Jaruzelskiego - tutaj...

 

..... 4 grudnia 2009

(...) teraz kiedy piszę te słowa zwolennicy ugody
zdobyli pewną przewagę nad stronnictwem niezłomnych
zwykłe wahania nastrojów losy jeszcze się ważą
cmentarze rosną maleje liczba obrońców
ale obrona trwa i będzie trwała do końca (...)
Zbigniew Herbert

Mówi się, że ''jeśli ktoś ratuje jedno życie, ratuje całą ludzkość''. Mówi się też, że jeśli ktoś nie reaguje na zbrodnię i milczy, nie robi nic aby tej zbrodni przeciwdziałać i przeciwstawić się - staje się za nią współodpowiedzialny. Taką sama odpowiedzialność ponoszą ci wszyscy, którzy ochraniają zbrodniarzy, zapewnili i zapewniają im wciąż bezkarność. W przededniu rocznicy wypowiedzenia wojny Narodowi , wprowadzenia stanu wojennego 13 XII 1981 r. przez żyjących do dziś dzień zbrodniarzy - rozpoczynamy wysyłkę naszej ''Alternatywy''. Przez lata zaborów, okupacji hitlerowskiej i sowieckiej, historia nie raz udowodniła, że ,,pióro jest silniejsze od miecza''. Niech poezja tamtych dni i wydarzeń przypomni wielu a młodemu pokoleniu opowie ,,w jakich żyliśmy czasach'' (Ryszard Krynicki)

Wysyłka obejmie kilka tysięcy adresatów z naszej bazy adresów mailowych. Jak poprzednio jest ona rozłożona na kilka dni. Rozpoczynamy w dniu dzisiejszym.

Zapraszamy o zapoznania się z naszym wydaniem specjalnym (''Poeta pamięta'', pdf, 240 kB) ... pobierz/zobacz... .

Pobierz i wyślij plik - wg Twojego uznania - wszystkim znanym Tobie odbiorcom. Prześlij swoim znajomym, przyjaciołom, dzieciom, rodzicom, najbliższym. Wyrażamy zgodę na wykorzystanie naszej ''Alternatywy'' w każdy sposób, który może sprawić, że ktoś zatrzyma się na chwilę, przeczyta, pomyśli o tamtych latach i tamtych ludziach.

Utwory autorów wykorzystane w przygotowanym materiale pochodzą z wydawnictw podziemnych wydawanych w stanie wojennym, zdjęcia pochodzą z albumu wydanego w podziemiu w 1986 r.


Powrót do strony głównej Stowarzyszenia

Powrót do strony głównej