Lipiec 2010

 

Lipiec 2010 r. - W obliczu coraz silniejszej nagonki antypolskich mediów i polityków partii miłości wymierzonej przeciwko Krzyżowi umieszczonemu przez harcerzy pod pałacem prezydenckim, tuż po katastrofie samolotu prezydenckiego 10 kwietnia 2010, przygotowaliśmy wydanie ,,Alternatywy'' wykorzystując tekst prof. Jana Żaryna ,,Krzyż w tradycji powojennej''. ( Krzyż w tradycji powojennej - pobierz tutaj... )

W dniu 20 lipca, pod pałacem prezydenckim rozdawaliśmy bieżący numer ,,Alternatywy''.

  • W dniu 20 lipca wartę honorową pod Krzyżem pełnił Komitet Katyński - zobacz zdjęcie...
  • W dniu 21 lipca - Gruzini - zobacz zdjęcia...
  • W dniu 22 lipca w godzinach przedpołudniowych - górnicy (czytaj...) , w godzinach wieczornych Stowarzyszenie Solidarność Walcząca Oddział Warszawa (czytaj...) - zobacz również zdjęcia ...

Przedstawiciel naszego Stowarzyszenia wygłosił przemówienie w którym mówił dlaczego tu, w tym symbolicznym miejscu, jesteśmy. Jesteśmy, bo tak jak 25 lat wcześniej tak i dziś jesteśmy wierni pewnym wartościom uniwersalnym. Nawiązał do symboliki Krzyża w naszej najnowszej historii, do prób usuwania krzyży przez komunistów z miejsc pamięci narodowej: Krzyża Katyńskiego z Powązek w 1981 r. , krzyża z kwiatów układanego w okresie stanu wojennego pod kościołem św. Anny w Warszawie, do strajków młodzieży w obronie krzyża w Miętnem w 1984 r. , który to strajk wspierali niektórzy nasi obecni koledzy ze Stowarzyszenia organizując pomoc i wsparcie dla strajkującej wówczas młodzieży. Nawiązał w swoim przemówieniu do słów biskupów i Prymasa Wyszyńskiego ,,Non possumus'' z 1953 r. , którzy w ten sposób udzielili swojej odpowiedzi komunistom gdy w latach 50.tych dążyli do zawładnięcia duchem narodu i próbowali zniszyć Kościół. Mówiąc ponownie ,,Non possumus'' skierował te słowa w stronę pałacu prezydenckiego i do pana Komorowskiego.

Zobacz również :

 


Powrót do strony głównej Stowarzyszenia

Powrót do strony głównej