Październik 2009

..... 22 października 2009 - W siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa odbyło się spotkanie z Wojciechem Sumlińskim, autorem książki ,,Teresa, Trwawa, Robot'' o największej operacji komunistycznych służb specjalnych wymierzonej przeciwko rodzinom i krewnym oprawców ks. Jerzego Popiełuszki. Czytaj ...

W spotkaniu uczestniczyło około 100 osób. Spotkanie prowadził Marcin Wolski , uczestniczył w nim również ks. Stanisław Małkowski. W pierwszej części spotkania autor mówił o trudnościach z wydaniem , a raczej z ukończeniem książki, która była i jest niewygodna dla wielu polityków-salonowców III RP. Kradzież laptopa wraz z przygotowanym materiałem zmusiła autora do rozpoczęcia pisania książki od nowa. Niestety, podczas rewizji w domu (w związku z inną sprawą którą zajmował się Pan Wojciech Sumliński) kolejne przygotowywane wydanie zostało również(!) zarekwirowane. Prezentowana książka to efekt rozpoczęcia kolejnego , trzeciego podejścia do napisania książki. Jak powiedział autor, nauczony doświadczeniem, tym razem każdy przygotowany i zakończony fragment książki przesyłał do wydawcy. Autor mówił o pracach prokuratora Witkowskiego, który dwukrotnie zajmował sie sprawą morderstwa ks. Popiełuszki wskazując, że rzeczywistymi zleceniodawcami mordu na księdzu były osoby postawione znacznie wyżej niż płk Adam Pietruszka. Jednak, dwukrotnie , na początku lat 90. i w 2004 nie pozwolono dokończyć mu śledztwa odbierając prowadzoną sprawę. Z grupy kilkunastu osób należących do jego zespołu w 2001 r. , w roku 2004 został tylko on i jego kierowca, pozostałe osoby stopniowo były przesuwane do innych zadań. W ten sposób paraliżowano jego pracę uniemożliwiając postawienie zarzutów Kiszczakowi i Jaruzelskiemu jako rzeczywistym zleceniodwacom morderstwa. W okresie rządów PiS miało nastapić wznowienie śledztwa, jednak na jesieni 2007 r. ze względu na upadek rządu, nie doszło ono do skutku. Spotkanie trwało ponad 1,5 godziny. Było to spotkanie, które bez wątpienia warto wysłuchać i obejrzeć samemu. Mamy nadzieję, że w ciągu kilku dni wersja video ukaże się na stronie www.polityczni.pl i tam też zapraszamy zainteresowanych.

W siedzibie SWS można było nabyć książkę, a po spotkaniu uzyskać autograf autora. Z naszej strony udostepniliśmy do rozprowadzenia ostatnie dwa październikowe numery naszego pisma: ,,Czy jeszcze pamiętamy'' oraz ,,Ostatni Wyklęty''. Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć ze spotkania.

 

..... 21 października 2009 - Rozpoczęliśmy kolejną wysyłkę w tym miesiącu. W ciągu kilku następnych dni obejmie ona wszystkich naszych adresatów.

21 X 1963 , we wsi Majdan Kozic Górnych, 18 lat po zakończeniu II wojny światowej, 24 lata od Września 1939 r. walcząc o Wolna Polskę, której nie doczekał, zginął w potyczce z oddziałem ZOMO i SB Józef Franczak ps. ,,Lalek'', ,,Laluś'' ostatni żołnierz podziemia niepodległościowego. Jego śmierć była symbolicznym końcem epopei ,,Żołnierzy Wyklętych''. Temu wydarzeniu poświęciliśmy przygotowany numer pisma. W pierwotnym zamiarze planowaliśmy kolportować to wydanie podczas premiery nowej płyty zespołu De Press ,,Myśmy Rebelianci'' , która odbyła się 8 października 2009 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego. Chcieliśmy tym młodym ludziom, którzy tam przybyli przedstawić nie tylko Jego postać ale ukazać losy Jego pokolenia, które jeszcze wiele lat po wojnie musiało z bronią w ręku walczyć o Wolną i Niepodległą. Niestety, fatalna pogoda, opady deszczu uniemożliwiły nam realizacje tego zamiaru (nie mieliśmy wejściówek a kolportaż na zewnątrz przy takiej pogodzie nie miał sensu). Część wydrukowanego nakładu rozprowadzona została następnego dnia w klubie ,,Hybrydy'' gdzie, po przełożonym procesie przeciwko ,,Gazecie Polskiej'' wytoczonym przez pana Piterę, udały się delegacje Klubów ,,Gazety Polskiej''. Również podczas spotkanie w siedzibie SWS , gdzie Sebastian Bojemski, autor książki "Narodowe Siły Zbrojne w Powstaniu Warszawskim" dokonywał prezentacji swojej książki, rozprowadziliśmy część wydrukowanego nakładu.

Przygotowując poniższy materiał korzystaliśmy z artykułu ,,Myśmy Rebelianci'' Gazeta Polska nr 38 oraz ,,Józef Franczak ps. ,,Lalek''. Ostatni partyzant poakowskiego podziemia'' Violetta Gut.

Zapraszamy o zapoznania się z naszym wydaniem specjalnym (''Ostatni Wyklęty'', pdf, 141 kB) ... pobierz/zobacz... do pobierania i rozsyłania go - wg Waszego uznania - wszystkim znanym Wam odbiorcom. Prześlij swoim dzieciom, rodzicom, najbliższym. Więcej informacji o Józefie Franczaku ps. ,,Lalek'' , ,,Laluś'' - zobacz tutaj...

 

..... 19 października 2009 - Tego dnia w warszawskim kościele pw. św. Stanisława Kostki odbyły się kulminacyjne obchody 25. rocznicy porwania, przez oficerów Służby Bezpieczeństwa, ks. Jerzego Popiełuszki i Jego męczeńskiej śmierci. Do kościoła na warszawskim Żoliborzu przybyły delegacje ,,Solidarności'' z całego kraju reprezentowane przez poczty sztandarowe , mieszkańcy Warszawy i innych miast Polski oraz Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką. Po mszy św. , Prezydent RP wręczył na ręce matki ks. Jerzego przyznany Mu pośmiertnie Order Orła Białego. Przed mszą św. rozprowadzaliśmy przygotowany i wydrukowany numer specjalny ,,Alternatywy'' poświęcony ks. Jerzemu, który kilka dni wcześniej rozsyłaliśmy do naszych adresatów.

Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami z uroczystości...

W uroczystościach uczestniczyli również koledzy z Stowarzyszenie SW ,,Mazowsze'' którzy po Mszy Św. złożyli wieniec na grobie ks. Jerzego.

 

..... 16 października 2009 - Dziękujemy za słowa, te które otrzymujemy od Was po naszej wysyłce. Wszystkim, którzy do nas napisali, ale i tym którzy nie napisali a - mamy taką nadzieję - ciepło o nas pomyśleli. Nie chcemy kierować podziękowań do konkretnych osób, bo każdy mail i odpowiedź jest dla nas ważna. Wszytkim z kraju i z zagranicy - dziękujemy. Naszego ''rodaka'' z Niemiec, który groził nam sądami ziemskimi informujemy, że usunęliśmy jego adres mailowy z naszej bazy adresowej ale nie z obawy przed niemieckimi prawnikami.

..... 13 października 2009 - To już 25 lat. W przededniu 25. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, przypadającej 19 X , przygotowaliśmy i rozpoczęliśmy w dniu dzisiejszym wysyłkę wydania specjalnego naszego pisma. Naszą intencją nie było przypomnienie postaci ks. Jerzego, bo wierzymy, że tak jak dla nas, tak i dla wielu innych osób, jest to postać Polaka i Kapłana, która nie może być nieznana!. Pragnęliśmy przypomnieć Jego słowa, to co mówił do nas. Ale czy o nich pamiętamy? - musimy sobie sami odpowiedzieć. Ze względu na ograniczenie wynikające z formatu przygotowywanego pisma, zamieściliśmy tylko kilka fragmentów Jego homilii. Jego słowa wypowiadane ponad 25 lat temu , ale jakże aktualne i dzisiaj.

Wysyłka jest rozłożona na kilka dni ze względu na liczbę adresów mailowych. Dodatkowo wysyłka obejmie kilkaset adresów mailowych do parafii w Warszawie i wielu innych miastach. Już teraz zapraszamy o zapoznania się z naszym wydaniem specjalnym ( ''Czy jeszcze pamietamy'' , pdf, 143 kB ) ... pobierz/zobacz... Zapraszamy do pobierania i rozsyłania go - wg Waszego uznania - wszystkim znanym Wam odbiorcom.

 

 

..... 2 października 2009 - Podpisujemy się pod apelem zamieszczonym na stronie Rzeczpospolitej ws. odwołania Stefana Niesiołowskiego ze stanowiska wicemarszałka Sejmu. Uważamy bowiem, że to stanowisko, nie może być hańbione jego postawą i wypowiedziami mającymi znamiona zdrady i godzącymi w polską rację stanu.

Informację o Apelu, z linkiem do miejsca gdzie można go podpisać (dla ułatwienia odbiorcom), przesłaliśmy do wszystkich posłów i senatorów RP.

Apel o odwołanie Stefana Niesiołowskiego

Przed 70. rocznicą sowieckiej agresji na Polskę Stefan Niesiołowski stwierdził, że zbrodnia katyńska nie jest ludobójstwem. Jest to prawniczy absurd i historyczne kłamstwo. Zbrodnia katyńska jest ludobójstwem i dyskusja na ten temat byłaby bezprzedmiotowa.

Są oczywiście ludzie, którzy negują do dzisiaj nawet najstraszniejsze w historii ludzkości zbrodnie nazistowskie i komunistyczne popełnione w tragicznym XX wieku. Jest to kwestia zdrowego rozsądku, wrażliwości ich sumień i moralnej uczciwości. Problem w tym, że Stefan Niesiołowski nie jest osobą prywatną. Pełni on mianowicie funkcję wicemarszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. A postępując niezgodnie z prawdą i polską racją stanu, pełnić jej nie powinien.

My, niżej podpisani, apelujemy do posłów Sejmu z wszystkich klubów parlamentarnych o natychmiastowe odwołanie Stefana Niesiołowskiego z pełnionej przez niego, jakże zaszczytnej, funkcji.

Przyłącz się do Apelu...

 

..... 1 października 2009 - Podpisujemy się pod apelem i wyrażamy poparcie inicjatywie ''O WOLNOŚĆ SŁOWA, O OBRONĘ ŻYCIA SASHY PODRABINKA ''. Rozpoczęliśmy wysyłkę apelu na adresy mailowe dostępne w naszej bazie adresowej. W pierwszej kolejności apel został dzisiaj, 1 października, rozesłany do wszystkich posłów i senatorów RP oraz towarzyszy z SDPL i do redakcji ,,Gazety Wyborczej''. Liczymy na podjęcie apelu przez dziennikarzy w obronie swojego kolegi po fachu.

Aleksandr Podrabinek

Appeal - polish, english, russian version

O WOLNOŚĆ SŁOWA, O OBRONĘ ŻYCIA SASHY PODRABINKA

Apel w obronie Szaszy Podrabinka byłego więźnia politycznego i niezależnego dziennikarza aktywnie walczącego o prawa człowieka w Rosji.

Po opublikowaniu przez Saszę Podrabinka na stronie internetowej www.ej.ru krytycznego politycznego artykułu stał się on obiektem ataków prorządowych młodzieżowych bojówek, które zdewastowały pomieszczenia współpracującej z nim redakcji. Jemu samemu i jego rodzinie grozi się śmiercią.

W kontekście ostatnich morderstw na tle politycznym, w wyniku których straciły życie; dziennikarka Anna Politowska i walcząca o prawa człowieka Natalia Estemirowa, takich gróźb ze strony Kremla nie można lekceważyć.

Publikując ten apel o prawo Saszy Podrabinka do wolności słowa i bezpiecznego życia mamy nadzieję, że nie dopuścimy do rodzącej się "Kroniki Przepowiedni śmierci niewinnego człowieka".

Vladimir Bukovsky

Eric Chenoweth

Jadwiga Chmielowska

Irena Lasota

Petruška Šustrová, Czechy

Philip Dimitrov, Bulgaria

Smaranda Enache, Romania

Nina Karsov

Popierają:

Piotr Hlebowicz, Polska

Andrzej Gwiazda, Polska

Valeri Kalabugin, Estonia

Brunon Ponikiewski, Polska

Joanna Gwiada, Polska

Jacek Jagiełka, Polska

Leonardas Vilkas, Litwa

Marek Czachor, Polska

Magda Czachor, Polska

Kazimierz Michalczyk, Niemcy

PODPIS POD APELEM MOŻNA SKŁADAĆ MAILEM: apel.podrabinek@gmail.com

z kopią na adres : irenalasota@gmail.com

******

FREEDOM TO WRITE, FREEDOM TO LIVE FOR SASHA PODRABINEK

Russia's independent journalist, human rights activist and Soviet-time political prisoner Alexander (Sasha) PODRABINEK is receiving death threats after publishing an article in the internet edition www.ej.ru . Pro-government youth gangs raided a newspaper he writes for and are threatening his family.

After the recent murders in the Russian Federation of the journalist Anna Politkovskaya and human rights worker Natalia Estemirova we cannot take the threats emanating from the Kremlin lightly.

By publishing this appeal we hope to stop this new "chronicle of the death foretold".

September 30, 2009

Vladimir Bukovsky

Eric Chenoweth

Jadwiga Chmielowska

Irena Lasota

Petruska Sustrova

We are sending you this appeal, hoping you will sign it, translate and distribute it.

Please send the names and countries to :

apel.podrabinek@gmail.com

with a cc to: irenalasota@gmail.com

******

Apel do pobrania - tutaj... ( doc, 47 KB)


Powrót do strony głównej Stowarzyszenia

Powrót do strony głównej