(...) Święcie będziemy stać na straży wolności i suwerenności Polski i nie wyjdziemy dotąd z lasu, dopóki choć jeden Sowiet będzie deptał Polską Ziemię. (...)

6 Wileńska Brygada AK kpt. ,,Młota''

BERLIN , 14 - 15 KWIETNIA 2012 R.

W niedzielę, 15 kwietnia w domku wspólnoty niemieckiej przy Bazylice PMK w Berlinie odbyło się spotkanie poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Do Berlina przybyliśmy na zaproszenie Klubu Gazety Polskiej w Berlinie i przewodniczącego Klubu pana Marka Wasaga. To był wyjątkowy dzień. Naszym rodakom mieszkającym w Berlinie mogliśmy przedstawić ten wyjątkowy temat, opowiedzieć o zakresie i skali tego ostatniego powstania narodowego, przedstawić kilka wybranych sylwetek naszych bohaterów walk o Niepodległość Polski. Mówiliśmy o walczących oddziałach, o represjach komunistów spadających na ludność cywilną za pomoc udzielaną Powstańcom, wspomnieliśmy o Żołnierzach Wyklętych, którzy wiele lat później, jeszcze w okresie stanu wojennego nadal stanowili zagrożenie dla komunistów i z tego powodu byli przez nich internowani i więzieni.

Zapraszamy do zapoznania się z krótkimi relacjami z naszego pobytu w Berlinie:

14 kwietnia (sobota)

CMENTARZ WOJENNY W BERLINIE - W HOŁDZIE POLSKIM LOTNIKOM

Tego samego dnia, 14 kwietnia (sobota) razem z przedstawicielem naszego Stowarszyszenia w Niemczech i Holandii, Kazimierzem Michalczykiem, udaliśmy się na Cmentarz Wojenny w Berlinie i złożyliśmy kwiaty na znajdujących się tam pięciu grobach polskich lotników. Najmłodszy z Nich miał 22 lata ... Zapraszamy do obejrzenia kilkuminutowej relacji z naszego tam pobytu.

Groby naszych lotników zlokalizowane są w trzech miejscach na Cmentarzu. W jednym miejscu są trzy groby obok siebie :

Ci nasi lotnicy lecący bombowcem LANCASTER PD 257 z zadaniem bombardowania zakładów chemicznych w Zeitz koło Lipska, w wyniku ostrzału niemieckiej obrony przeciwlotniczej, zostali zestrzeleni w Kleinfurra koło Nordhausen w dniu 6 kwietnia 1942 r. Mozna wnioskować, że 16 stycznia 1945 r. zostali zamordowani przez Niemców.

w dwóch innych miejscach są pojedyńcze groby:

  • kpr. Józef Skonieczny (6 II 1943 r., l.38)
  • kpr. Czesław Rajpold (26 VIII 1943 r., l. 24) - zmarł w niemieckim szpitalu. Jego Wellington DU 765 został zestrzelony 26 VI 1942 r. w wyprawie nocnej 1000 bombowców na Bremę.

*********************

15 KWIETNIA (NIEDZIELA) - SPOTKANIE POŚWIĘCONE ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM

*********************

Zapraszamy zainteresowane szkoły, organizacje, stowarzyszenia, kluby do kontaktowania się z nami w przypadku Państwa zainteresowania odnośnie przeprowadzenia spotkania i prezentacji o Żołnierzach Wyklętych dla Was i Waszych gości. Nie dajmy zginąć pamięci o naszych bohaterach skazywanych na pogardę i zapomnienie przez komunistów i postkomunistyczne ,,elity'' III RP po 1989 r. Kontakt z nami - tutaj...


Zobacz również:
  • Linki do wszystkich naszych dotychczasowych spotkań - zobacz...

Powrót do strony głównej

Powrót do strony głównej Stowarzyszenia