******************

  • 30 października 2013 r. - "Pomnik 'kata AK' nie zostanie usunięty - czytaj... ( "Radny Jan Astramowicz przekonuje, że jemu generał-czerwonoarmista "ani nie przeszkadza, ani nie pomaga". Chodzi mu raczej o sprawy finansowe.
    - Nasi podatnicy nie powinni ponosić kosztów rozbiórki tego pomnika, jeżeli IPN chce to rozebrać - nie mam nic przeciwko temu - mówi Astramowicz. - Chodzi mi tylko o wydatki gminne. Jest dużo rzeczy ważniejszych do zrobienia.
    " )
  • listopad 2013 r. - Stowarzyszenie Solidarność Walcząca Oddział Warszawa deklaruje pokrycie kosztów demontażu pomnika kata żołnierzy AK - zobacz...

Informacja na stronie miasta Pieniężno - czytaj tutaj...

  • Opinia Instytutu Pamięci Narodowej - zobacz...
  • Opinia Rady Ochrony Walk i Męczeństwa - zobacz...
  • Opinia Parlamentarnego Zespołu ds. usunięcia z przestrzeni publicznej symboli nazizmu i komunizmu - zobacz...
  • Opinia Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - zobacz...

Napisali :

5 grudnia 2013 r.

Jest szansa, że zniknie pomnik radzieckiego generała - czytaj i wysłuchaj relacji... (Radio Olsztyn)

***********

Warszawa, 3 grudnia 2013 r.

Stowarzyszenie Solidarność Walcząca Oddział Warszawa deklaruje gotowość pokrycia kosztów rozbiórki pomnika sowieckiego generała, kata i mordercy żołnierzy Armii Krajowej.

W Pieniężnie, znajdującym się kilkadziesiąt kilometrów za Olsztynem w kierunku północnej granicy RP, znajduje się pomnik sowieckiego generała Czerniachowskiego, odpowiedzialnego za aresztowanie i wywózkę do sowieckich łagrów-obozów śmierci ponad 6000 żołnierzy Armii Krajowej z Okręgu Wileńskiego AK. Wówczas to, po operacji "Ostra Brama" i wyzwoleniu z rąk Niemców Wilna, 17 lipca 1944 r. zostali podstępnie otoczeni i aresztowani wraz z dowódcą Wileńskiego Okręgu AK, gen. Aleksandrem Krzyżanowskim ps. "Wilk" przez "sojusznika naszych sojuszników" , sowieckie oddziały NKWD i jednostki frontowe.

(foto: Fot. W. Andrearczyk, ro.com.pl )

Kilkakrotnie w ostatnim czasie, podczas sesji rady miasta Pieniężna, toczyła się dyskusja nad usunięciem pomnika gloryfikującego komunistycznego generała. Sytuacja była patowa, jako, że połowa radnych była "za" usunięciem pomnika, pozostali "przeciw". Oponenci likwidacji tego symbolu hańby i zniewolenia Polaków, argumentowali, że nie mają żadnego sentymentu do samego pomnika, ale swój sprzeciw uzasadniali kosztami jego demontażu, które by musiały być pokryte z kasy miejskiej, a tym samym z budżetu miasta. Wskazywano, że pieniądze mieszkańców powinny być przeznaczone na inne, ważniejsze cele.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy głosowali "za", a jednocześnie aby rozwiać obawy przeciwników i pomóc w realizacji planów usunięcia pomnika sowieckiego generała, Stowarzyszenie Solidarność Walcząca Oddział Warszawa zadeklarowało gotowość zebrania funduszy, które by w całości pokryły koszty demontażu tego pomnika hańby i nie obciążały, ani o złotówkę, budżetu miasta. Oficjalnie stanowisko naszego Stowarzyszenia zaprezentowaliśmy podczas wizyty w Pieniężnie w listopadzie br. i podczas rozmowy z burmistrzem, panem Kazimierzem Kiejdo. Nasza deklaracja, zawarta w piśmie, zapewniająca pokrycie kosztów tego przedsięwzięcia, została wręczona burmistrzowi Pieniężna. Uważamy bowiem, że akceptacja obecnego stanu rzeczy i zgoda na pozostawienie pomnika jest moralną akceptacją i legitymizacją zbrodni popełnionych na żołnierzach Armii Krajowej i jest hańbiące dla nas, Polaków.

Z pismem naszego Stowarzyszenia mogą się Państwo zapoznać na stronie internetowej miasta Pieniężno:

http://pieniezno.pl/pl/contents/content/40/1344

Wierzymy, że ta deklaracja pomoże oponentom w podjęciu decyzji i zagłosowaniu za usunięciem pomnika komunistycznego generała z przestrzeni publicznej Pieniężna, tak aby postać kata żołnierzy Armii Krajowej nie hańbiła Ich pamięci i setek tysięcy innych ofiar sowiecko-komunistycznego reżymu w Polsce po II wojnie światowej . Wówczas to, w porozumieniu z władzami miasta Pieniężno i burmistrzem Kazimierzem Kiejdo, rozpoczniemy przygotowania do podjęcia konkretnych i ostatecznych działań zmierzających do realizacji tego celu.

Jeśli chcesz przyłączyć się do nas i wesprzeć finansowo ten cel, prosimy o kontakt z naszym Stowarzyszeniem: solidarni.sw@gmail.com

Paweł Kołkiewicz

Stowarzyszenie Solidarność Walcząca Oddział Warszawa

www.solidarni.waw.pl, www.1marca51.pl

*****************

Zobacz list skierowany do burmistrza miasta Pieniężno (kliknij na zdjęciu aby powiększyć) lub pobierz tutaj...

Usuniemy pomnik sowieckiego kata - pobierz i prześlij dalej ...

 

Więcej o Żołnierzach Wyklętych...

Za linią ,,Curzona'' - walka o polskie Kresy