a

 

 

 

 

Pełnomocnik Michnika: policją w gawiedź

W czasie zbliżającego się procesu wytyczonego przez Adama Michnika ,,Gazecie Polskiej'' publiczność powinna być pilnowana przez policję - domaga się tego pełnomocnik naczelnego ,,Gazety Wyborczej'' Piotr Rogowski. Jednocześnie sam stwierdził, że cała sprawa nie może być oceniana przez sąd, przyznając mimowolnie rację pozwanym.

Pełnomocnik Adama Michnika obawia się przesłuchania zgłoszonych przez ,,Gazete Polską'' świadków: Lesława Maleszki i Rafała Ziemkiewicza. ,,Nie budzi wątpliwości, że przesłuchanie obu tych świadków jest w zamysle happeningiem, ku uciesze 'gawiedzi' licznie odwiedzającej procesy ,,Gazety Polskiej''. Ta 'gawiedź' jest wzywana na rozprawy przez specjalne anonse w ,,Gazecie Polskiej'' i na portalu tej gazety www.niezalezna.pl [portal z nami współpracuje, ale nie jest własnością ,,GP'' - przyp. red.]. To kolejna zreszta próba opóxnienia procesu. Ten mały, krzykliwy tłumek ściągany na procesy przez ,,Gazetę Polską'' ma na celu zastraszenie sędziów i uniemozliwienie normalnego procedowania na sali rozpraw. Wnoszę o zapewnienie na najblizszej rozprawie odpowiedniej ochrony policji sądowej, która poskromi chuliganerię kibicującą pozwanym i naruszającą powagę Sądu i sali rozpraw'' (pismo procesowe Piotra Rogowskiego z 27.10.2009).

Adam Michnik pozwał w 2005 r. ,,Gazetę Polska'' za tekst Józefa Darskiego, w którym opisując zjawisko uwłaszczania nomenklatury, stwierdził, że redaktor naczelny ,,Gazety Wyborczej'' ,,usprawiedliwiał korupcję, jeżeli korzystali na niej komuniści''. W pismie procesowym przyznał, że sprawa uwłaszczenia nomenklatury jest ,,pojęciem publicystycznym'' i nie można tego obiektywnie oceniać. Dokładnie taką linię obrony przyjęła ,,Gazeta Polska'': sprawa ma w całości charakter publicystyczny i nie może podlegać kontroli sądowej. (Niezależnie od tego udało się nam znaleźć stosowną wypowiedź Michnika z serbskiej gazety, ale sąd nie chciał jej uwzględnić). Sąd zrezygnował z przesłuchania wezwanych już wcześniej świadków. Niewiele jednak wskazuje na to, że zrobił to, zgadzając się z naszą linią obrony. W ten sposób odrzucił uznany wcześniej przez inny skład materiał dowodowy.

Sprawa z Michnikiem odbędzie się 25.11.2009 o godz. 11, w sali 622 w sądzie przy Alei Solidarności 127.

Nie zawiedźmy pana Rogowskiego.

(''Gazeta Polska'' , ,,Pełnomocnik Michnika: policją w gawiedź'' , nr 46 (851) z dnia 18 listopada 2009 )

UWAGA:

W oryginalnym wydaniu ,,Gazety Polskiej'' błędnie podano datę rozprawy jako 27.11.2009 . Opublikowana data 25.11.2009 jest datą poprawną.

Zobacz również :
  • ''Adam Michnik - miedzy lwem a lisem'' - czytaj...
  • TW Ketman - 7 lat pod skrzydłami opiekuna i Agory - czytaj...
  • ''Okrągłe negocjacje z SB'' - Dorota Kania , 06/01/2009 - czytaj...
  • ''Pożegnanie z bronią'' - Adam Michnik , Czesław Kiszczak - czytaj...
  • ''Moj głos za prawdą'' - Kornel Morawiecki , 15/01/2007 , m.in. o ''okrągłym stole'' , Adamie Michniku i jego nieformalnym 2 miesięcznym pobycie w archiwach MSW - czytaj ... ( pdf, 6,9 MB )

 


Powrót do strony głównej