Wydania specjalne ,,Alternatywy''

,,Alternatywa'' była pismem organizacji ,,Solidarność Walcząca'' Oddział Warszawa. Nazwa pisma wywodzi się od grupy ,,Alternatywa'' powstałej w czasie stanu wojennego. Jej początki sięgają 1982 r. kiedy to utworzyliśmy Młodzieżowy Komitet Oporu reprezentujący kilkanaście szkół średnich. Rozpoczęliśmy wydawanie własnych pism: ,,Victoria'', ,,Legion Młodych'', ,,Sympatyk'' . Następnie ,,Wolny Strzelec'' i ,,Alternatywa'' która ostatecznie stała się pismem ,,Solidarności Walczącej'' Oddział Warszawa. Zapraszamy do zapoznania się z historią naszej grupy - czytaj...

Zakładając Stowarzyszenie uznaliśmy, że jedną z form naszej działalności będzie okazyjne wydawanie pisma, w których nawiązywać będziemy do wielkich, znanych i mniej znanych wydarzeń czy postaci z historii naszego Narodu, które jednak są częścią naszego dziedzictwa i mogą być powodem naszej dumy. Patrzymy w przyszłość ale nie możemy zapominać o przeszłości.

Nawiązując do naszych korzeni z lat 80-tych XX wieku, zdecydowaliśmy się wykorzystywać w bieżacych wydaniach pism logo naszej ,,Alternatywy'' sprzed ponad 20 lat.

Zapraszamy do zapoznania się i pobierania z naszej strony wydań specjalnych ,,Alternetywy''. Przeczytaj, przekaż, wyślij innym: swoim dzieciom, rodzicom, najbliższym i przyjaciołom. Wszystkim, którym uznasz, że warto przekazać cząstkę naszego dziedzictwa i naszej historii.


Rok 2011 - rokiem ,,przywracania pamięci'' - październik 2011 pobierz biuletyn...

O ks. Jerzym Popiełuszko, Ostatnich Żołnierzach Polski Podziemnej, którzy jeszcze na początku lat 70.tych przebywali w komunistycznych więzieniach, o braciach Kowalczykach i wymazywanej z naszej pamieci wielkiej chwale oręża polskiego - Hołdzie ruskim - w październikowym numerze.

format A3, nakład 4000 sztuk.

 

wrzesien 2011 pobierz biuletyn...

Chcemy Polski bez skorumpowanych polityków, złodziejstwa, oszustw, afer, nepotyzmu, rozkradania majątku narodowego, wyprzedaży polskich firm, niszczenia armii.
Chcemy Polski bez ustaw rządowych legalizujących strzelanie do dzieci, kobiet w ciąży, każdego z nas.
Chcemy Polski bez morderstw,tajemniczych samobójstw, bicia ludzi domagających się respektowania praw obywatelskich, podsłuchów, wyrzucania z pracy za poglądy niezgodne z linią partii.
Chcemy Polski która nie nagradza orderami miernoty sławiące komunizm, hołubiących ,,ludzi honoru'', sowieckich agentów SB i tych, którzy wyszydzają naszą Ojczyznę.
Chcemy Polski bez ,,Zbycha'' , ,,Mira'' , ,,Rycha'' .
Chcemy Polski bez Donalda Tuska.

Format A3, nakład 10 000 sztuk. Czytaj więcej...

 

Rok 2011 - rokiem ,,przywracania pamięci'' - sierpień 2011 pobierz biuletyn...

Sierpień. Miesiąc szczególny w naszej historii. Bieżące wydanie poświęcone Powstaniu Warszawskiemu, naszym ,,Żołnierzom Wyklętym'': ,,Ince'' , ,,Bojarowi''. Szli i wołali ,,Polska, Polska'' , walczyli i ginęli za Nią.

Zapraszamy do zapoznania się również z artykułem ,,Polska to szczęście czy nienormalność i mit'' - czym jest Polska dla dzisiejszych rządzących i postkomunistycznych mediów. Bieżące wydanie przygotowaliśmy również do bezpłatnego rozprowadzania wśród mieszkańców Warszawy (i nie tylko) - format A3, nakład 5000 sztuk.

 

Rok 2011 - rokiem ,,przywracania pamięci'' - lipiec 2011 pobierz biuletyn...

Nr lipcowy ,,Alternatywy''. Kontynuujemy cykl poświęcony ,,przywracaniu pamięci'' o ''Żołnierzach Wyklętych''. Dodatkowo, w rocznicę zainstalowania sowieckiej agentury w Polsce, 22 VII 1944r., piszemy o czerwonej propagandzie, która w latach PRL i po 1989 r. zmierzała do wymazania ze świadomości narodowej Polaków naszych bohaterów Powstania Antykomunistycznego. Bieżące wydanie przygotowaliśmy również do bezpłatnego rozprowadzania wśród mieszkańców Warszawy (i nie tylko) - format A3, nakład 4000 sztuk.

 

Rok 2011 - rokiem ,,przywracania pamięci'' - czerwiec 2011 pobierz biuletyn...

Nr czerwcowy ,,Alternatywy''. Kontynuujemy cykl poświęcony ,,przywracaniu pamięci'' o ''Żołnierzach Wyklętych''. Dodatkowo w bieżącym numerze: 4 czerwca 1989 r. - wybory ,,okrągłego stołu'', czyli jak agentura dogadała się z oficerami prowadzącymi. Bieżące wydanie przygotowaliśmy również do bezpłatnego rozprowadzania wśród mieszkańców Warszawy (i nie tylko) - format A3, nakład 4000 sztuk.

 

Rok 2011 - rokiem ,,przywracania pamięci'' - maj 2011 pobierz biuletyn...

Nr majowy ,,Alternatywy'' już dostępny! Bieżące wydanie przygotowaliśmy z myślą o młodych Polakach ze Stowarzyszenia Solidarni 2010 . Jest to wyraz naszego poparcia dla nich i ich akcji protestacyjnej na Krakowskim Przedmieściu. To wydanie będzie również bezpłatnie ( jak wszystkie poprzednie) rozprowadzane wśród mieszkańców Warszawy ( format A3, nakład 4600 sztuk).

30 kwietnia, pierwsza partia nakładu została dostarczona na Krakowskie Przedmieście. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o akcji Solidarnych 2010 w Warszawie. Tutaj... dostępna jest również kamera internetowa pokazująca od rana do późnych godzin wieczornych na żywo ,,namiot nienawiści'' jak to ujął znany erudyta i szermierz poprawnego słowa polskiego Bronisław Komorowski. Jesteśmy szczerzy aż do bulu (,,bulu'' - pisane wg nowych zasad pisowni polskiej wprowadzanych przez Bronisława Komorowskiego). Kontynuujemy również w tym numerze ,,Alternatywy'' cykl wydawniczy poświęcony ,,przywracaniu pamięci'' o ''Żołnierzach Wyklętych' : ,, Maj 1945 r. - koniec wojny w Europie! W Polsce trwa wojna z nowym okupantem'' .

 

Kwiecień 2011

Cenzura w Parlamencie Europejskim - zakazane opisy zdjęć wystawy o tragedii smoleńskiej

Trzy zdjęcia pokazujące rosyjskiego żołnierza wybijającego szyby we wraku samolotu prezydenckiego oraz podpisy pod nimi wywołały paniczną reakcję. Do tego wściekłego chóru dołaczył Buzek oraz inni euroPOsłowie. Przygotowaliśmy specjalne wydanie ,,Alternatywy'' zawierające wspomniane zdjęcia z podpisami i rozesłaliśmy je do wszystkich europosłów, z angielskim tutułem: ,,Nie zdradzaj prawdy, wolności i honoru za cenę rosyjskiego gazu i ropy''. Więcej informacji: kwiecien 2011 r.

Rok 2011 - rokiem ,,przywracania pamięci'' - kwiecień 2011 pobierz biuletyn...

Numer kwietniowy naszej ,,Alternatywy'' zadedykowaliśmy Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i Prezesowi IPN Januszowi Kurtyce, którzy przeciwstawiali się próbom zrywania ciągłości kulturowej i cywilizacyjnej naszego narodu. Przeciwstawiali się relatywizacji pojęć honoru i patriotyzmu. Czynili to m.in. poprzez przywracanie pamięci o śołnierzach Wyklętych i oddając należną Im cześć. Na 1. rocznice katastrofy smoleńskiej wydrukowaliśmy 6000 sztuk , format A3. Więcej informacji: kwiecien 2011 r.

Rok 2011 - rokiem ,,przywracania pamięci'' - marzec 2011 pobierz biuletyn...

Kolejny, marcowy numer ,,Alternatywy'' poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych''. W tym roku, po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Projekt ustawy o ustanowieniu takiego święta wniósł w lutym 2010 r. Prezydent Lech Kaczyński. W lutym 2011 r. Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 III świętem Żołnierzy Wyklętych. W bieżącym numerze nawiązujemy do tragicznego dnia 1 III sprzed 60 lat, żołnierzach IV Zarządu Głównego WiN, żołnierzach mjr. Hieronima Dekutowskiego ,,Zapory'' i innych naszych bohaterach. Wydrukowaliśmy 3000 sztuk , format A4. Więcej informacji: marzec 2011 r.

Rok 2011 - rokiem ,,przywracania pamięci'' - luty 2011 pobierz biuletyn...

Kolejny, lutowy numer ,,Alternatywy'' poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych''. W numerze przedstawiono tragiczne losy rodziny Borychowskich udzielającej pomocy i schronienia partyzantom 6 Wileńskiej Brygady AK, oraz krótkie wzmianki w rocznice śmierci żołnierzy V Wileńskiej Brygady AK mjr ,,Łupaszki'', Stanisława Sojczyńskiego ,,Warszyca'' i Józefa Kurasia ,,Ognia'' . Wydrukowaliśmy 3000 sztuk , format A4. Więcej informacji: luty 2011 r.

Rok 2011 - rokiem ,,przywracania pamięci'' - styczeń 2011 pobierz biuletyn...

Wydaniem styczniowym naszej ,,Alternatywy'' rozpoczęliśmy akcję poświęconą ,,przywracaniu pamięci'' o Żołnierzach Wyklętych, żołnierzach podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego z lat 1944-1963 . W roku 2011 pragniemy w sposób szczególny przypominać o Nich i propagować wartości za które gotowi byli oddać swoje życie. Wydrukowaliśmy 3000 sztuk , format A4. Więcej informacji: styczeń 2011 r.

Format A3, 4 strony, numer poświęcony rocznicy wprowadzenia stanu wojennego 13 XII 1981 r. zawierający artykuł Jadwigi Chmielowskiej ,,Upaść może naród wielki a zginąć tylko nikczemny'' oraz Piotra Hlebowicza ,,Quo vadis Polsko?'' ( pobierz tutaj... ) Więcej informacji: grudzień 2010 r.

Tusk, Komorowski, Sikorski - ,,Wam kury szczać prowadzić, a nie politykę robić'' - te słowa Józefa Piłsudskiego , dziś po 92 latach nabierają szczególnego znaczenia w kontekście ,,polityki'' zagranicznej, gospodarczej i społecznej obecnej ekipy. Ta ekipa , wspierana przez antypolskie media, swoją socjotechniką stara się odwrócić uwagę społeczeństwa od aktualnej sytuacji gospodarczej Polski i skierować ją na inne zagadnienia - ( pobierz tutaj... ) Więcej informacji: listopad 2010 r.

6 miesięcy po tragicznej katastrofie pod Smoleńskiem przygotowany numer ,,Alternatywy'' poświęciliśmy sprawom niezwykle ważnym dla nas, Polaków - w aspekcie niespotykanych od czasów rządu komunistów ataków na Krzyż, poniżania ludzi gromadzących się pod Krzyżem na Krakowskim Przedmieściu, deptaniu symboli naszej wiary, tradycji narodowych. Niepokojącym zjawiskiem jest nadawanie przez Komorowskiego odznaczeń państwowych dla komunistycznych agentów Moskwy wywodzących się z SB, próby odsłonięcia pomnika bolszewickim najeźdźcom z 1920 r. Ten numer ,,Alternatywy'' jest naszym protestem przeciwko tym działaniom - ( pobierz tutaj... ) Więcej informacji: październik 2010 r.

Z okazji 71. rocznicy inwazji sowieckiej na Polskę, 17 IX 2010 r. odbyło się spotkanie o godz. 18.00 w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawa przy ul. Marszałkowskiej 21/25.

W trakcie spotkania odbyła się prezentacja albumu ,,Wilno-Warszawa, wspólna droga do wolności'' prowadzona przez jednego z współautorów - Piotra Hlebowicza, który również wygłosił krótki referat na temat wydarzeń przedstawianych w prezentowanym albumie dotyczacych sowieckiej agresji na Litwę w 1991 r. Tym wydarzeniom poświęciliśmy bieżące wydanie ,,Alternatywy'' ( Wileński styczeń 1991 r. - pobierz tutaj... ) Więcej informacji: wrzesień 2010 r.

W obliczu coraz silniejszej nagonki antypolskich mediów i polityków partii miłości wymierzonej przeciwko Krzyżowi umieszczonemu przez harcerzy pod pałacem prezydenckim, tuż po katastrofie samolotu prezydenckiego 10 kwietnia 2010, przygotowaliśmy wydanie ,,Alternatywy'' wykorzystując tekst prof. Jana Żaryna ,,Krzyż w tradycji powojennej''. ( Krzyż w tradycji powojennej - pobierz tutaj... ) Więcej informacji: lipiec 2010 r.

6 czerwca 2010 r. - beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki zamordowanego przez funkcjonariuszy SB gen. Kiszczaka w 1984 r. Przygotowany numer ,,Alternatywy'' jest (oprócz zawartych dodatkowych informacji) powtórzeniem materiału z pażdziernika 2009 r. który wówczas przygotowaliśmy w 25. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Beatyfikacja księdza Jerzego - pobierz tutaj... ) Więcej informacji: czerwiec 2010 r.

30 kwietnia minęła 70 rocznica śmierci mjr Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala'', postać doskonale znana wielu Polakom. W bieżącym numerze ,,Alternetywy'' pragniemy przypomnieć ,,innego' - nieznanego - ,,Hubala'', ppłk Jerzego Dąmbrowskiego ps. ,,Łupaszka'' . Walka o Polskę sprawiła, iż w dowód pamięci i uznania Jego zasług dla Ojczyzny, ten sam pseudonim przyjął w 1943 roku mjr Zygmunt Szendzielorz ps. "Łupaszka", dowódca 5 Brygady Wileńskiej AK. ( ''Zapomniany zagończyk'', 155 kB) ... pobierz/zobacz... Więcej informacji: maj 2010 r.

W kwietniu 1940 roku komunistyczni oprawcy rozpoczęli masową eksterminację polskich jeńców wojennych: żołnierzy, oficerów oraz więźniów politycznych. Na skutek decyzji władz sowieckich z 5 marca 1940 r. wymordowano ponad 26 tysięcy polskich obywateli. W 70. rocznicę tamtych wydarzeń pragniemy przypomnieć o zbrodni, która nigdy nie została potępiona przez społeczność międzynarodową, a rodziny pomordowanych wciąż bezskutecznie domagają się sprawiedliwości. (''Katyń - nie osądzona zbrodnia ludobójstwa w Europie'', pdf, 515 kB) ... pobierz/zobacz... Więcej informacji: Marzec/Kwiecień 2010 r. oraz dostępne wersje angielska, niemiecka, francuska, litewska, estońska i fińska bieżącego wydania ,,Alternatywy''
"Kochajmy i szanujmy tę wolność, bo ona nie jest dana raz na zawsze" - 10 lutego mija rocznica rozpoczęcia pierwszej masowej deportacji Polaków na Wschód. 70 lat temu - w 1940 roku - ponad 140 tysięcy ludzi zostało wywiezionych do północnych i wschodnich rejonów Związku Sowieckiego. (''Na nieludzkiej ziemi '', pdf, 226 kB) ... pobierz/zobacz... Więcej informacji: luty 2010 r.
W dziejach Polski oprócz chwalebnych i tragicznych kart historii, z których jesteśmy też dumni, bo były dowodem poświęcenia, miłości i oddania Ojczyźnie, są i te zapisane czarnymi zgłoskami. I chociaż są nam obce, to niezależnie od naszej woli, kładą się cieniem na naszej historii. Takim wydarzeniem była i pozostanie rocznica powstania 5 I 1942 r. Polskiej Partii Robotniczej (PPR), z której ,,owocami'' mamy do czynienia również w obecnej rzeczywistości. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem pt. ,,Narodziny agentury '', który ukazał się w 7 numerze /styczeń 1989 r./ naszej podziemnej ,,Alternatywy'', a który zamieściliśmy w bieżącym wydaniu naszego biuletynu. Pomimo, iż upłynęło ponad 20 lat, wymowa i przesłanie tego tekstu pozostają wciąż aktualne. (''Narodziny agentury'', pdf, 125 kB) ... pobierz/zobacz... Więcej informacji: styczeń 2010 r.
W rocznicę wypowiedzenia wojny Narodowi , wprowadzenia stanu wojennego 13 XII 1981 r. przez żyjących do dziś dzień zbrodniarzy - rozpoczynamy wysyłkę naszej ''Alternatywy''. Przez lata zaborów, okupacji hitlerowskiej i sowieckiej, historia nie raz udowodniła, że ,,pióro jest silniejsze od miecza''. Niech poezja tamtych dni i wydarzeń przypomni wielu a młodemu pokoleniu opowie ,,w jakich żyliśmy czasach'' (Ryszard Krynicki) (''Poeta pamięta'', pdf, 240 kB) ... pobierz/zobacz... Więcej informacji: grudzień 2009 r.
List otwarty byłego działacza niepodległościowego do rządzących. Na Kongresie Opozycji ''W drodze do wolności'' , który miał miejsce w Warszawe w dniach 19 - 20 listopada 2009 kilkaset egzemplarzy listu zostało rozprowadzone pośród uczestników i gości. Numer ten został równiez przekazany do rozprowadzenia do skrzynek pocztowych posłów w Sejmie. (''List do rządzących'', pdf, 104 kB) ... pobierz/zobacz... Więcej informacji: listopad 2009 r.
Jeszcze nie było Jej na mapie Europy, trwała I wojna światowa, jeszcze Piłsudski nie przyjechał do Warszawy i nie rozbrajano Niemców na ulicach stolicy - a we Lwowie walczono już o Polskę. Wśród Jej obrońców było ponad 1400 chłopców i dziewcząt poniżej 18. roku życia. Orlęta Lwowskie. Im poświęcamy ten numer specjalny naszego pisma. (''Orlęta'', pdf, 210 kB) ... pobierz/zobacz... Więcej informacji: listopad 2009 r.
21 X 1963 , we wsi Majdan Kozic Górnych, 18 lat po zakończeniu II wojny światowej, 24 lata od Września 1939 r. walcząc o Wolną Polskę, której nie doczekał, zginął w potyczce z oddziałem ZOMO i SB Józef Franczak ps. ,,Lalek'', ,,Laluś'' ostatni żołnierz podziemia niepodległościowego. Jego śmierć była symbolicznym końcem epopei ,,Żołnierzy Wyklętych''. Temu wydarzeniu poświęciliśmy przygotowany numer pisma. (''Ostatni Wyklęty'', pdf, 141 kB) ... pobierz/zobacz... Więcej informacji: październik 2009 r.

,,Czy jeszcze pamiętamy'' - w 25. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. (''Czy jeszcze pamiętamy'', pdf, 143 kB) ... pobierz/zobacz... Więcej informacji: październik 2009 r.

 

,,Polskie Państwo Podziemne'' - Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową, zjawiskiem niepowtarzalnym w żadnym innym kraju okupwanej Europy. Był to olbrzymi wysiłek naszego Narodu, dowód Jego patriotyzmu i woli walki z oboma okupantami w czasie II wojny światowej. (''Polskie Państwo Podziemne'' pdf, 119 kB) ... pobierz/zobacz... Więcej informacji: wrzesień 2009 r.
,,W obliczu dwóch totalitaryzmów'' - tematem wiodącym jest rocznica 1 i 17 IX 1939 r. (''W obliczu dwóch totalitaryzmów'' , pdf, 210 kB ) ... pobierz/zobacz... Więcej informacji: wrzesień 2009 r.

,,Zanim wybiła Godzina ,,W'' ''- tematem wiodącym jest ukazanie planu ,,Burza'' jako wielkiego wysiłku Polski Podziemnej w walce o Niepodległą Polskę, nie ograniczającego się tylko do Powstania Warszawskiego lecz również walk na Wołyniu, Wileńszczyźnie, Lubelszczyźnie i w innych rejonach kraju. (''Zanim wybiła Godzina ,,W'' , pdf, 135 kB) ... pobierz/zobacz... Więcej informacji: sierpień 2009 r.


Powrót do strony głównej Stowarzyszenia

Powrót do strony głównej