SW 1982-1992 - czytaj...
Pierwsze miesiące - czytaj...
Rozwój organizacyjny i terytorialny SW - czytaj...
Zasady ideowe i program SW - czytaj...
Kontrwywiad SW - czytaj ...
Radio SW - czytaj ...
SW w oczach Służby Bezpieczeństwa - czytaj...
Wspomaganie ruchów niepodległościowych w Europie Wschodniej - czytaj...
SW a Okrągły Stół - czytaj...
Wydział Wschodni Solidarności Walczącej
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi wspierania przez SW ruchów niepodległościowych w krajach dawnego Związku Radzieckiego na portalu organizacji ''Solidarność Walcząca'' w dziale Wydział Wschodni.
Zobacz również :
Album pt. "Wspólne losy Gruzinów i Polaków. Gruzja nieznana" poświęcony jest przede wszystkim gruzińskim oficerom kontraktowym, służącym w Wojsku Polskim po roku 1921. Poznamy tu nieznaną polskiemu czytelnikowi historię o powstaniu niepodległej Gruzji w roku 1918, walkę z bolszewickim najeźdźcą w lutym 1921 roku, które w efekcie zakończyło się zagarnięciem Gruzji przez Związek Sowiecki. Dowiemy się o życiu i twórczości Świętego Gruzińskiego - Archimandryty Grzegorza Peradze, który przed wojną wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. W 1942 roku w Auschwitz został zabity przez hitlerowców. Znajdziemy tu także wątki współczesne - odsłonięcie pomnika Gruzińskich oficerów kontraktowych przez prezydentów Kaczyńskiego i Saakaszwili w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego (2007), mityng w centrum Tbilisi z uczestnictwem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz innych przywódców Europejskich w 2008 roku w czasie agresji rosyjskiej na Gruzję. Unikalne fotografie archiwalne, profesjonalne materiały tekstowe.
Pierwsza prezentacja publikacji miała miejsce 22 listopada 2011 w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Początek - o 16.45, wówczas to złożono kwiaty pod pomnikiem Gruzińskich oficerów kontraktowych w Wojsku Polskim (Park Wolności przy MPW). Wśród gości honorowych na prezentację przybył Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Gruzji w Rzeczypospolitej Polskie, pan Nikoloz Nikolozishvili.
W czasie prezentacji można było nabyć album po promocyjnej cenie.
a